У Судані під час сутичок загинули щонайменше 25 людей, ще 183 зазнали поранень

У Судані 15 квітня під час сутичок між збройними силами та воєнізованими силами швидкої підтримки Судану (RSF) загинули щонайменше 25 людей, ще 183 зазнали поранень.

Про це Центральний медичний комітет Судану повідомив CNN.

Крім того, столиця країни, Хартум, оголосила неділю, 16 квітня, державним вихідним днем ​​заради безпеки громадян.

Що передувало?

У столиці Судану Хартумі після кількох днів напруги між збройними силами та воєнізованими силами швидкої підтримки Судану (RSF) сталися сутички, ЗМІ заявляють про спробу держперевороту.

RSF казали, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію головнокомандувача армії та міжнародний аеропорт Хартума. Збройні сили це заперечують і кажуть, що авіацією «знищили» табори Тібах і Соба RSF.

В аеропорту в Хартумі були пошкоджені щонайменше два літаки під час сутичок. Один із літаків належить українській авіакомпанії SkyUp. Водночас МЗС України заперечило інформацію про захоплення українських заручників у Судані.

Генсекретар ООН Антоніу Гутерреш засудив початок боїв між Силами швидкої підтримки та Збройними силами в Судані й зазначив, що співпрацює з Африканським Союзом та лідерами в регіоні.

А держсекретар США Ентоні Блінкер написав, що «глибоко стурбований» повідомленнями про ескалацію в Судані й закликав сторони «негайно припинити насильство, уникати подальшої ескалації чи мобілізації військ і продовжувати переговори для розв'язання невирішених питань».

Трохи контексту

Напруженість виникла через розбіжності щодо того, як RSF мають бути інтегровані в армію. RSF виникли зі збройних формувань Джанджавід, відомих завдяки конфлікту в Дарфурі, який почався 2003 року. Human Rights Watch зазначала, що дії RSF під час двох антиповстанських кампаній у Судані супроводжувалися серйозними порушеннями, зокрема тортурами, позасудовими вбивствами та масовими зґвалтуваннями.

2019 року RSF та армія Судану спільно брали участь у військовому перевороті в країні, за підсумками якого від влади було усунуто Омара Хасана аль-Башира, який керував Суданом 30 років. Натомість у Судані створили перехідний уряд.

Військові та цивільні чиновники ухвалили угоду про розподіл повноважень між військовими та Суверенною радою. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління.

А втім, між військовими та цивільними групами Судану залишилася напружена ситуація. А 2021 року відбувся ще один державний переворот. За його підсумками країною почала керувати перехідна суверенна рада, куди входить лідер RSF Мохамед Хамдан Дагало.

У грудні 2022 року армія Судану та RSF підписали підтриману ООН Рамкову угоду, пообіцявши згодом передати владу цивільному уряду. Але питання інтеграції RSF в армію, те, як швидко це має відбутися та за яких умов, спричинило напругу між сторонами.