У Туреччині вважають, що для експорту українського зерна не потрібне розмінування морських портів
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що безпечний маршрут для вивезення зерна з України можна прокласти зонами, де немає мінного забруднення. Тому необхідності розмінування чорноморського узбережжя для початку експорту немає.
Слова міністра цитує Anadolu.
«Райони перебування морських мін відомі. Можна створити безпечні виходи на три порти, що дозволить суднам плисти без будь-якої загрози. Українські катери слугуватимуть путівниками. Після входження суден у зону безпеки, їх оглядатимуть», — сказав Чавушоглу.
Глава МЗС Туреччини додав, що Туреччина підтримує цей план та чекає на відповідь російської сторони. За його словами, якщо всі сторони підтримають ініціативу, то у Стамбулі організують зустріч для обговорення деталей.
Що передувало?
У Міністерстві закордонних справ України наголошують, що для безпечного розблокування українських портів необхідна міжнародна місія військово-морського флоту. Також стоїть питання, чи зможе вона відкривати вогонь, якщо рф вдасться до провокацій.
Ця позиція була озвучена українськими дипломатами на тлі зустрічі 8 червня міністрів закордонних справ Туреччини Мевлюта Чавушоглу та росії сергія лаврова. Дипломати обговорили, зокрема, можливість створення морського коридору для вивезення українського зерна.
Чавушоглу заявив, що країни розглядають різні шляхи, якими українське зерно можна постачати світу. Зокрема обговорюється механізм так званого зернового коридору за участі ООН, України, росії та Туреччини.
Продовольча криза
ООН закликала путіна розблокувати українські порти через загрозу глобального голоду. Голова Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP) Девід Бізлі заявив, що зернові силоси України переповнені, водночас 44 мільйони людей у всьому світі можуть стикнутися з голодом.
В ООН проаналізували, що 276 мільйонів людей у всьому світі вже стикалися з гострим голодом на початку 2022 року. Очікується, що цей показник зросте на 47 мільйонів, якщо війна в Україні продовжиться. Зазначається, що найбільше людей постраждають у Субсахарській Африці.
Розвідка Міноборони України 10 травня повідомила, що окупанти вже вивезли велику частину викраденого з України зерна у Середземне море. Станом на 3 червня відомо, що росія вивезла до Сирії вже приблизно 100 тисяч тонн вкраденої пшениці. Звідти зерно можуть контрабандою продавати до інших країн Близького Сходу.