У Вашингтоні розпочалася перша зустріч Зеленського і Байдена (СПЕЦЕФІР)
У Вашингтоні 1 вересня о 21:00 за київським часом розпочалася перша зустріч президентів США та України Джо Байдена і Володимира Зеленського. Український лідер уже прибув у Білий дім, де невдовзі розпочне переговори з американським колегою.
Про це повідомляє наш кореспондент із місця події.
Зустріч має тривати 2,5 години. Перед нею глави держав зроблять короткі заяви для ЗМІ. Їхнього спільного підходу до преси після переговорів не заплановано.
Як розповідали у Білому домі, після зустрічі делегацій, а також переговорів тет-а-тет президенти оприлюднять спільну заяву. Її зміст уже анонсувала американська сторона. Вона стосуватиметься відновлення роботи Комісії зі стратегічного партнерства, яка не збиралася вже 3 роки, грошей для України на підтримку українських переселенців та боротьби з COVID-19.
Так, США планують надати Україні додаткові 12,8 мільйона доларів на поширення вакцини проти коронавірусу. Ще 45 мільйонів доларів виділять на гуманітарну допомогу для українців, які постраждали від війни на Донбасі.
Також у Білому домі зазначили, що президенти оголосять про нові ініціативи для подолання кліматичної кризи та підвищення енергетичної безпеки України.
За кілька годин до початку зустрічі Джо Байден написав у Twitter, що з нетерпінням чекає на неї.
«Я з нетерпінням чекаю на те, щоб сьогодні привітати президента України Володимира Зеленського у Білому домі, щоб підтвердити прихильність Америки до суверенітету, територіальної цілісності та євроатлантичних прагнень України», — написав Байден.
Що відбувається у Вашингтоні, дивіться в нашому спецефірі з місця події та нашої студії в Києві.
Про що вже домовилися?
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба напередодні у Вашингтоні нам у коментарі назвав візит Зеленського та української делегації до США «дуже успішним із конкретними домовленостями».
За два дні Україна домовилася:
Безпека. Про нову стратегічну оборонну рамкову угоду, яка передбачає поглиблення співпраці країн у Чорному морі, кібербезпеці та розвідці.
Також «Укроборонпром» уклав у США угоди з американськими оборонними компаніями на загальну суму 2,5 мільярда доларів.
Енергетика. Міністри енергетики України та США Герман Галущенко і Дженніфер Ґренголм також підписали спільну заяву щодо посилення двосторонньої співпраці у сферах енергетики та клімату. А український державний «Енергоатом» підписав меморандум з американською енергетичною компанією Westinghouse Electric про спільне будівництво нового енергоблоку Хмельницької атомної електростанції. У планах — ще 4 таких, а вартість проєкту — до $30 млрд.
Космос. Зеленський зустрівся з керівником Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) Біллом Нельсоном. Сторони обговорили перспективи участі українських підприємств у проєкті «Антарес», програмі дослідження Місяця «Артеміда», а також проєкти, до яких Україна може приєднатися зі своїми унікальними космічними технологіями. Також Нельсон прийняв запрошення приїхати в Україну.
COVID-19. Під час візиту остаточно домовилися, що Україна отримає від США інноваційні ліки проти COVID-19 загальною вартістю майже 20 мільйонів доларів. Це буде гуманітарна допомога. Передадуть 20 тисяч флаконів препарату «Бамланівімаб» (Bamlanivimab) і 40 тисяч флаконів препарату «Етесевімаб» (Etesevimab).