У Запоріжжі збори акціонерів «Мотор Січі» перервав візит СБУ
31 січня в Запоріжжі мали відбутись позачергові загальні збори акціонерів компанії «Мотор Січ». Однак туди приїхали представники Служби безпеки України.
Як повідомив кореспондент «Укрінформу» з місця події, збори акціонерів мали відбутись у Запоріжжі за адресою Південне шосе, 8.
З восьмої години ранку тут зібралися кілька десятків співробітників підприємства з плакатами «Закон на боці Мотора», «Не дозволимо рейдерського захоплення». Вони наголосили, що не отримували жодних повідомлень про проведення зборів акціонерів, а про захід дізналися з інтернету. Мовляв, у статуті «Мотор Січі» зазначено, що акціонери мають отримати папери про проведення зборів за місяць.
На місці працювали понад 50 поліцейських та 200 військовослужбовців Нацгвардії. Приблизно о 9:30 приїхала група народних депутатів. Один із них, «слуга народу» Арсеній Пушкаренко, заявив, що до них звернувся трудовий колектив «Мотор Січі».
«Є рішення РНБО, накладено указом президента санкції. Ми приїхали здійснити парламентський контроль у межах наших повноважень. Для того, аби тут сьогодні не вчинявся злочин проти держави. У нас є інформація, що тут має відбуватися захід, на який накладено станції. Якщо це так, ми будемо викликати СБУ», — заявив він.
Водночас, як уточнило видання, викликати Службу безпеки не довелося — спецпризначенці приїхали самі.
Як повідомила пізніше пресслужба СБУ, вони прибули проводити «санкціоновані судом слідчо-оперативні дії за адресою оголошення загальних зборів акціонерів». Там пояснили, що правоохоронці фіксують можливі протиправні дії представників компаній DCH та Skyrizon Aircraft Holdings Limited, які пов’язані зі встановленням контролю над акціонерним товариством «Мотор Січ».
Як пише «Укрінформ» із посиланням на інформацію від представників «Мотор Січі», збори акціонерів так і не відбулися.
Чому виникла увага до «Мотор Січі»?
У грудні 2019 року почесний президент підприємства, ексрегіонал В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій «Мотор Січі» китайським компаніям (Skyrizon та Xinwei Technology): вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет.
Але українська влада, схоже, не хоче передавати стратегічне для галузі авіабудування підприємство китайським компаніям. РНБО, наприклад, хоче «захистити національні інтереси». Президент Зеленський також казав про це.
Не обійшлося і без США. Там останнім часом погіршилися відносини з Китаєм, який поширює свій вплив у світі, тому Вашингтону не подобається, що за допомогою технологій «Мотор Січі» Пекін може наростити свої військові можливості.
Так, наприкінці серпня 2019-го тодішній радник президента США Дональда Трампа з нацбезпеки Джон Болтон висловлював занепокоєність через продаж «Мотор Січі» китайським компаніям. Повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор казав, що Вашингтон розраховує на нову угоду, яка залучить американського або іншого, не китайського інвестора.
Наприкінці серпня 2020 року держсекретар США Майк Помпео заявив Зеленському, що США занепокоєні планами Китаю купити «Мотор Січ».
Зрештою, Skyrizon та Xinwei Technology звинуватили Україну в порушенні їхніх прав і найняли три міжнародні юридичні фірми, щоби відсудити в України 3,5 мільярда доларів. У відповідь на це Зеленський увів у дію рішення РНБО, яке запроваджує санкції проти китайських інвесторів «Мотор Січ». Обмеження триватимуть упродовж трьох років.