У Держдепартаменті США стурбовані планами Китаю інвестувати в український промисловий сектор, зокрема придбати одного з найбільших у світі виробників двигунів для авіаційної техніки — завод «Мотор Січ».

Про це держсекретар Майк Помпео заявив президенту України Володимиру Зеленському під час телефонної розмови ще 26 серпня, повідомила пресслужба Держдепу 29 серпня.

Так, Помпео назвав інвестиції Китаю в Україну згубними і сказав, що США занепокоєна ними. Зокрема і зусиллями КНР придбати завод «Мотор Січ».

Також під час тої телефонної розмови Помпео привітав український народ з Днем незалежності, обговорив із Зеленським події у Білорусі, війну на Донбасі та боротьбу з коронавірусом.

Що раніше казав Зеленський?

Ще 6 серпня президент Володимир Зеленський доручив прем’єру Денису Шмигалю, Службі безпеки України та Раді нацбезпеки й оборони захистити стратегічні підприємства, окремо згадавши про запорізький завод «Мотор Січ».

Президент вимагав унеможливити необґрунтоване відчуження майна стратегічних підприємств, а також оцінити, як вплинуть на економічну безпеку України продаж або приватизація корпоративних прав у статутному капіталі таких підприємств.

Про занепокоєння США китайськими інвестиціями в Україну Зеленський тоді не згадував.

Що не так з «Мотор Січчю»

У грудні 2019 року почесний президент підприємства, екс-регіонал В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій «Мотор Січі» китайським компаніям (Skyrizon й Xinwei Technology), вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет.

Викупили інвестори ці акції ще раніше, однак Служба безпеки через суд домоглася арешту 56% акцій. У відомстві казали, що «невстановлені особи з-поміж нинішніх і колишніх посадовців і кінцевих бенефіціарних власників компанії» можуть ослабити Україну, зруйнувавши підприємство, а його потужності можуть перенести в іншу країну.

Угоду про продаж акцій китайцям ще мав затвердити Антимонопольний комітет, який розглядає справи про концентрацію (контрольного пакета в одних руках), однак Богуслаєв продав акції без дозволу АМКУ.

З’являється Ярославський

Перед цим китайська Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd повідомила на Шанхайській біржі, що її «дочка» Beijing Skyrizon (одна з двох фірм, що купили акції «Мотор Січі») разом з фінансово-промисловою групою DCH Group українського олігарха Олександра Ярославського подали заявку до АМКУ щодо придбання «Мотор Січі». Які частки матимуть компанії, не повідомляється.

6 липня, після заяви президента в АМКУ повідомили, що розглядають чотири справи про концентрацію прав на «Мотор Січ», зокрема досліджують продаж акцій китайським компаніям без дозволу регулятора.

У кого ж ці акції

Як розповіло джерело «Інтерфакс-Україна» в уряді, вже близько 75% акцій «Мотор Січі» належать групі китайських компаній, АМКУ розглядає питання про викуп цього пакету фірмами Skyrizon та Xinwei Technology, які мають після цього передати 25,00002% акцій Укроборонпрому, тобто це «блокуючий пакет».

До чого тут США

У Сполучених Штатів останнім часом погіршилися відносини з Китаєм, який поширює свій вплив у світі, тому Вашингтону не подобається, що за допомогою технологій «Мотор Січі» Пекін може наростити свої військові можливості.

Так, наприкінці серпня 2019-го тодішній радник президента США Дональда Трампа з нацбезпеки Джон Болтон висловлював занепокоєність через продаж «Мотор Січі» китайським компаніям. Повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор казав, що Вашингтон розраховує на нову угоду, яка залучить американського або іншого, не китайського інвестора.

Що кажуть в РНБО

Секретар відомства Олексій Данілов швидко відреагував на заяву президента Зеленського, запевнивши, що РНБО «вживає вичерпних заходів для захисту національних інтересів в галузі авіабудування».

«ПАТ «Мотор Січ» — підприємство стратегічного значення. Технології та розробки українських вчених в галузі авіабудування становлять невід’ємне інтелектуальне надбання України», — наголосив він.

Данілов зазначив, що РНБО працює над тим, аби у випадку із запорізьким підприємством була пріоритетність національних інтересів та «унеможливлення передачі в незаконний спосіб іншій державі українських оборонних технологій».

Поділитись: