У ЗМІ оприлюднили подробиці вбивства «батька» ядерної програми Ірану. Стверджується, що за ним точно стояв «Моссад»
Ізраїльське англомовне видання The Jewish Chronicle опублікувало розслідування вбивства іранського фізика-ядерника Мохсена Фахрізаде, якого називають «батьком» іранської ядерної програми.
За даними джерел видання й документів, із якими йому вдалося ознайомитися, за вбивством Фахрізаде стояла ізраїльська спецслужба «Моссад» — хоча Тель-Авів офіційно не підтверджував своєї причетності до вбивства.
Як стверджує The Jewish Chronicle, в операції з убивства Фахрізаде брали участь понад 20 шпигунів «Моссаду», зокрема й громадяни Ірану. Протягом восьми місяців вони вивчали графік Фахрізаде, склавши його похвилинний розпорядок дня.
Для вбивства Фахрізаде в Іран нібито подетально контрабандою провезли «гіперточну зброю» з віддаленим управлінням. Її встановили на кузов авто і в момент проїзду Фахрізаде неподалік запустили. Зброя випустила 13 куль, які вбили ядерника, а потім самознищилася.
«Було кілька способів утілення операції, але цей був найточнішим і найбільш витонченим способом упевнитися, що було вражено тільки ціль», — цитує The Jewish Chronicle джерело у спецслужбах Ізраїлю. Воно заперечує, що внаслідок операції було поранено охоронця Фахрізаде (про що повідомляли іранські ЗМІ).
Нагадаємо, 27 листопада стало відомо про смерть іранського вченого Мохсена Фахрізаде. На вченого напали, коли він їхав за 80 км від Тегерана до міста Ростамкола. Його броньовану автівку розстріляли, а сам Фахрізаде помер у лікарні. Мохсен Фахрізаде був одним із провідних розробників ядерної програми Ірану й узагалі найвідомішим фізиком-ядерником країни.
У ЗМІ Фахрізаде називали «батьком іранської бомби», і, за даними американської розвідки, він очолював таємну програму з розробки ядерної боєголовки. Іранська сторона звинувачувала у вбивстві Фахрізаде Ізраїль і США.
Якою була роль США в убивстві Фахрізаде?
Як стверджує The Jewish Chronicle, США (де президентом на той час був Дональд Трамп) не були залучені до операції, хоча перед нею ізраїльська сторона дала їм «невеликі натяки, як-от перевірити температуру води».
Адміністрація Трампа проводила жорстку політику щодо Ірану. У 2018 році вона вийшла з ядерної угоди, яка передбачала зняття санкцій із Тегерана в обмін на обмеження його ядерної програми. А на початку 2020 року — вбила одного з найвпливовіших іранських генералів Касема Сулеймані (за звинуваченнями в терористичній діяльності), спричинивши загострення на Близькому Сході.
Наступник Трампа Джо Байден натомість прагне нормалізувати відносини з Іраном і вже заявив про необхідність зберегти іранську ядерну угоду або укласти нову аналогічну домовленість. Але при цьому Тегеран має першим припинити її порушувати — а вбивство Фахрізаде для нього якраз стало приводом вдатися до таких дій.
4 січня Іран заявив, що почав процес збагачення урану до 20% (максимальна дозволена межа становила 3,67%). А 11 лютого Міжнародне агентство з атомної енергії підтвердило, що Тегеран розпочав процес розробки уранового металу — цей компонент може використовуватися для створення серцевини атомної бомби.