Іран: до вбивства фізика-ядерника залучили штучний інтелект. Ученого застрелили з кулемета, яким керували з супутника

Іранські медіа оприлюднили нові подробиці вбивства провідного іранського фізика—ядерника Мохсена Фахрізаде. З’ясувалося, що його автівку розстріляли із застосуванням супутникового наведення, штучного інтелекту й технології розпізнавання облич.

Як повідомив офіційний представник Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) Рамазан Шаріф частково підтримуваному державою агентству ISNA, для скоєння вбивства був використаний «сучасний електронний інструмент, яким керували за допомогою супутникового пристрою».

Іншому державному медіа, Іранському клубові молодих журналістів, заступник головнокомандувача КВІР Сардар Алі Фадаві розповів, що вбивство Фахрізаде сталося із застосуванням штучного інтелекту та технології розпізнавання облич. За словами Фадаві, на місці злочину не було жодного з нападників: кулемет, яким керували через супутник, зміг розпізнати обличчя Фахрізаде й цілився в нього.

Зазначається, що у Фахрізаде вистрелили 13 разів із такою точністю, що не зачепили його дружину, яка сиділа поруч у тій же автівці. Фадаві наголосив, що на момент нападу фізика супроводжували 11 особистих охоронців у кількох різних авто.

А це єдина версія вбивства?

Версія про дистанційне управління знаряддями вбивства звучала ще минулого тижня. Іранське агентство Fars News звернуло увагу на те, що на місці злочину не було зловмисників: Фахрізаде могли вбити з дистанційно керованого кулемета, який установили на пікапі Nissan. Після нападу автомобіль вибухнув. Усе це сталося впродовж трьох хвилин.

Як зазначили CNN експерти з розвідки й безпеки, навіть якщо все було саме так, операція була вкрай ризикованою. Вони кажуть, що хоч і технологія ведення вогню по цілі з дистанційно керованої зброї доволі добре відпрацьована, приладдя для такої системи зв’язку зловмисникам довелося б доставляти в Іран контрабандою. Можливість похибки при цьому все одно досить висока.

Це не єдина версія, яка розглядалась одразу після вбивства. Колишній глава іранського Агентства ядерної енергетики Ферейдун Аббасі припускає, що спершу планувалося обстріляти конвой Фахрізаде, а тоді підірвати наповнений вибухівкою Nissan. Водночас, вірогідно, Фахрізаде загинув, коли вийшов зі своєї броньованої автівки й намагався захистити від обстрілів дружину. Ще одна версія: у Nissan на Фахрізаде чатували снайпери.

Хто такий Фахрізаде й чому в нього стріляли?

На вченого напали 27 листопада, коли він їхав за 80 км від Тегерану до міста Ростамкола. Його броньовану автівку розстріляли, а сам Фахрізаде помер у лікарні.

Мохсен Фахрізаде був одним із провідних розробників ядерної програми Ірану й узагалі найвідомішим фізиком-ядерником країни. До того ж — офіцером Корпусу вартових ісламської революції (саме Корпус зараз проводить офіційне розслідування вбивства).

У ЗМІ Фахрізаде називали «батьком іранської бомби», і за даними американської розвідки, він очолював таємну програму з розробки ядерної боєголовки.

У 2018 році прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявляв, що вчений є керівником усього ядерного проєкту Тегерана, тож, не дивно, що він постійно перебував у полі зору ізраїльського «Моссаду» (розвідки). Однак офіційно ядерну зброю в Ірані поки ще не створили.

Убивство Фахрізаде спричинило хвилю гніву іранських високопосадовців. Парламент країни прискорив ухвалення законопроєкту, який зможе обмежити інспекції Міжнародного агентства з атомної енергії в країні та допоможе розширити програму зі збагачення урану.

Це вже друге вбивство іранського високопосадовця за останній рік. У січні 2020 року американські військові вбили іранського генерала Касема Сулеймані, який був одним із найвпливовіших силовиків країни. Це спричинило загострення ситуації на Близькому Сході. Зокрема, саме під час обстрілів Іраном американських військових баз в Іраку було збито літак Boeing-777 «Міжнародних авіаліній України».

Тегеран після цього також оголосив про відмову від обмежень на збагачення урану, передбачених угодою від 2015 року про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій. Щоправда, пізніше Іран уточнив, що угода «ще не похована» і країна готова повернутися до її виконання після зняття санкцій.

А чому звинувачують Ізраїль і США?

Після вбивства Фахрізаде, президент Ірану Хасан Рухані без наведення доказів звинуватив Ізраїль у тому, що сталося. Він заявив, що смерть науковця не зупинить ядерну програму Ірану.

Одразу ж після новини про смерть ученого те саме заявляла низка посадовців Ірану, зокрема й міністр закордонних справ Джавад Заріф.

Попри те, що ядерну зброю в Ірані ще не створили, чиновники заявили про серйозний удар по системі оборони у зв'язку зі смертю Фахрізаде. Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї також закликав помститися за вбивство вченого.

Як пише агентство Anadolu, спекуляції щодо втручання Ізраїлю виникли на тлі заяви ізраїльського прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу, який у день інциденту заявив місцевим ЗМІ: «Я не можу поділитися з вами деякими речами, які зробив цього тижня, але я сказав би вам, що на Близькому Сході є прогрес».

Раніше один із радників верховного лідера Ірану й кандидат у президенти Ірану Хоссейн Дехган заприсягнув помститися та натякнув, що перед завершенням своєї каденції президент США Дональд Трамп намагається розв’язати повномасштабну війну.

Про те саме говорили журналісти The New York Times, які з посиланням на чотири джерела заявили, що Трамп в останні місяці свого президентства міркував про удар по ядерному об'єкту Ірану.