США не будуть послаблювати санкції проти Ірану, поки той не почне виконувати положення «ядерної угоди» — Байден
Президент США Джо Байден виключив можливість послаблення санкцій проти Ірану, поки він не перестане збагачувати уран і, відповідно, не повернеться до виконання положень «ядерної угоди» 2015 року.
Про це Байден заявив в інтерв’ю CBS.
Президент США відповів «ні» на питання, чи знімуть США санкції, накладені проти Ірану, для того щоб повернути країну за стіл переговорів. Байден пізніше уточнив, що для відновлення переговорного процесу Тегеран спершу має перестати збагачувати уран.
Перед тим верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї у телевізійному зверненні заявив, що США повинні «повністю зняти санкції» проти країни, «якщо хочуть, щоб Іран відновив виконання своїх зобов'язань».
«Вони [санкції] повинні бути реально зняті, і тоді ми перевіримо [це] й вирішимо, чи справді вони були належним чином зняті, й тоді повернемося [до виконання угоди]», — заявив Хаменеї (цитата за AFP).
Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен заявляв, що очікує на перший крок із боку Ірану в питанні повернення до «ядерної угоди», і розглядатиме його як майданчик для обговорення інших проблем двосторонніх відносин, зокрема іранської ракетної програми.
Про яку угоду йдеться?
У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і Росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни. Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не підійде.
Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був жорстким противником цієї угоди. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана. Решта учасників угоди не підтримала це рішення та заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Іран же у відповідь на дії США почав порушувати угоду — зокрема збагачувати уран до 4,5%.
На словах чиновники казали про можливість збагачення до 20%. Востаннє про це йшлося після вбивства іранського фізика-ядерника Мохсена Фахрізаде, в чому Тегеран звинуватив Ізраїль і США. І 4 січня Тегеран заявив, що почав процес збагачення урану до 20%.
Чому це важливо?
Збагачений до 3-5% уран можна використовувати лише в енергетичних реакторах, до 20% — у дослідницьких та експериментальних реакторах. Показник у 90% і більше дозволяє створювати ядерну зброю. Сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма направлена лише на мирні цілі.
Однак світові держави не дуже вірять у це, тому, власне, й запровадили санкції, які скасували після укладення ядерної угоди. Нинішні дії Тегерана завдають ще одного удару по цій угоді та роблять її перспективу все більш туманною. У США стратегію щодо Ірану вже формуватиме обраний президент Джо Байден, а не Дональд Трамп. Він був віцепрезидентом за Барака Обами, який і уклав ядерну угоду з Іраном.
- Поділитися: