Убивство ромки в Береговому: що відомо

На Закарпатті від ножових поранень загинула молода дівчина. Вона була з місцевої ромської общини. Це вже друге вбивство рома протягом року, загалом же на ромські табори нападали 6 разів за останні два місяці.

Про вбивство 30-річної ромки в місті Берегове (Закарпатська область) 1 липня повідомила Національна поліція:

«1 липня, на лінію «102» надійшло повідомлення про виявлення непритомної жінки на одній із вулиць Берегового. Її до приїзду поліції забрали медики, проте врятувати життя пацієнтці не вдалося. На шиї 30-річної мешканки Берегова виявлено поранення. За даним фактом поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 1 статті 115 Кримінального кодексу України, тобто умисне вбивство».

Станом на 2 червня поліція не знайшла в убивстві мотивів гендерної чи расової дискримінації.

Це також підтвердив депутат Ужгородської міськради і голова «Об'єднання ромів Ужгорода» Мирослав Горват. Як він заявив у коментарі «Громадському радіо», доказів того, що напад скоїли на ґрунті расової ненависті, наразі немає. Депутат підкреслив також, що ситуація відрізняється від нападу на табір ромів у Львові, позаяк тоді були ознаки діяльності організованої групи.

Водночас за інформацією видання «Новини Закарпаття», роми розповіли, що нападник був з «чужих». А керівник громадської організації «Майбутнє ромів Берегового» Рудольф Пап повідомив, що жінка не мала ворогів.

Щодо нападу, дотепер неясно, був нападник один чи їх було кілька.

«Ззаду (до жінки — ред.) підійшов чоловік з ножем. Вона намагалася врятуватися, пройшла трохи в бік лікарні. Дорогою впала й померла», — прокоментував Громадському Мирослав Горват.

Також депутат розповів, що зустрівся з головою поліції Закарпаття Романом Стефанішиним, який пообіцяв докласти всіх зусиль задля розкриття злочину.

Як повідомляє видання «Мукачево», в загиблої залишилася родина, зокрема донька 2005 року народження.

Нагадаємо, пізно ввечері 23 червня у Львові напали на табір ромів, під час нападу загинула людина, ще трьох поранили. Поліція вилучила ніж, яким смертельно поранили 24-річного чоловіка, а також затримали всіх нападників. Поза тим, поліцейські встановили й затримали 20-річного організатора нападу. Нападникам повідомили про підозру. Водночас очільник Нацполіції Львівської області припустив, що неповнолітній вік нападників може вплинути на рішення суду у цій справі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як ми ховали рома

Пізніше міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що пораненого хлопця з матір'ю відпустили з лікарні. На кілька днів постраждалим надали притулок.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова через напад на ромів у Львові звернулася до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова й попросила проконтролювати розслідування справи.

Варто зазначити, що це вже не перший напад на ромів, унаслідок якого загинула людина.

16 травня 2017 року в селищі Вільшани на Харківщині стався збройний конфлікт між двома групами місцевих мешканців, частина з яких була ромами. Поранення отримали четверо людей, один з поранених — 50-річний чоловік — помер. Ним виявився голова ромської громади в Ольшанах Микола Каспицький.

Правоохоронці заявили про затримання трьох підозрюваних у вчиненні стрілянини й відкрили провадження за статтями про хуліганство і навмисне вбивство.

За останні два місяці на ромські табори нападали кілька разів. Зокрема, 22 квітня 2018-го члени праворадикальной організації С14 розібрали і спалили табір ромів на Лисій горі в Києві. У С14 заявили, що просили ромів залишити парк заздалегідь. Щодо розгону ромського табору поліція Києва відкрила два провадження.

Глава МВС Арсен Аваков назвав розгін «залякуванням» і «переслідуванням». Тоді ж у Нацполіції заявили, що створять групу реагування на прояви нетерпимості.

Посольство США закликало Україну розслідувати напади на ромів.