Учасники другого саміту Кримської платформи схвалили спільну заяву. Про що у ній йдеться?

Близько 60 представників іноземних держав і організацій схвалили спільну заяву за підсумками другого саміту Кримської платформи. Вони засудили окупацію півострова та російську агресію щодо України загалом.

Про це йдеться на сайті Офісу президента.

Учасники саміту наголосили, що вважають окупацію Криму порушенням суверенітету, політичної незалежності й територіальної цілісності України, а також прямим викликом міжнародній безпеці.

«Ми підтверджуємо нашу рішучість продовжувати тиск на росію, щоб негайно припинити тимчасову окупацію Автономної Республіки Крим і міста Севастополя для відновлення контролю України над її територією», — йдеться у заяві.

Там висловили стурбованість посиленням репресій з боку російської окупаційної влади, зокрема порушенням прав корінних кримських татар, а також нав'язуванням на півострові російської мови. Також у заяві засудили ще низку речей, які росія здійснює у Криму:

  • практику незаконного призову жителів Криму до збройних сил росії та їхнього примусового залучення до війни проти України;
  • переселення росією своїх громадян на півострів з метою насильницької зміни демографічної структури населення Криму;
  • примусове переміщення росією громадян України з південних і східних регіонів України до Криму та росії;
  • захоплення росією українських портів в Азовському морі та в Херсоні.

«Будь-які спроби перекроїти кордони України силовим шляхом є явним порушенням міжнародного права, включно зі Статутом ООН, а також Конституції України, вони ще більше підривають суверенітет і територіальну цілісність України й не будуть визнані», — наголосили у заяві.

Учасники саміту запевнили, що готові розглянути запровадження чи приєднання до майбутніх політико-дипломатичних та обмежувальних заходів щодо росії, якщо цього вимагатимуть її дії.

Учасники другого саміту Кримської платформиОфіс президента

Під час другого саміту Кримської платформи його учасники виступали в онлайн-форматі, водночас президент Польщі Анджей Дуда особисто присутній на саміті, оскільки прибув із візитом до України зранку 23 серпня. Що політики казали під час саміту — читайте тут.

Що таке Кримська платформа?

Це міжнародний майданчик з обговорення шляхів деокупації Криму. За задумом, платформа функціонуватиме на чотирьох рівнях: глав держав, міністрів закордонних справ, парламентів та експертних кіл.

У росії ж, коментуючи Кримську платформу, заявляли, що вважають усі зусилля Києва щодо повернення Криму нелегітимними та сприймають їх як «загрозу агресії проти двох суб'єктів російської федерації».

До першого саміту 23 серпня 2021 року долучилися 46 делегацій із різних країн та представники міжнародних організацій. Вісім країн були представлені на рівні президентів. Зокрема, на саміті Кримської платформи були представлені всі країни НАТО та ЄС.