Угорщина передумала закуповувати російську вакцину від COVID-19 і тепер покладатиметься на Євросоюз і Китай

Уряд Угорщини вирішив не закуповувати російську вакцину від коронавірусу «Спутник V» для масової вакцинації населення. Натомість Будапешт покладатиметься на механізм розподілу вакцин Євросоюзу і домовленості з китайськими компаніями.

Про це заявив керівник офісу угорського прем’єра Ґерґелі Гуляш в інтерв’ю телеканалу ATV.

За словами Гуляша, Угорщина отримала 6 тисяч доз російської вакцини внаслідок домовленостей, досягнутих міністром закордонних справ країни, «але [російська] вакцина все ще перебуває на стадії випробувань, які триватимуть місяцями, і не затверджена».

«Росія не має достатніх виробничих потужностей [для виготовлення достатньої кількості вакцин]. Ми раді взяти участь у випробуваннях [препарату], але масово вакцини можуть надійти саме із закупівель у межах ЄС чи з Китаю», — зазначив посадовець.

Гуляш також додав, що «якби ми не отримали десять тисяч доз вакцини Pfizer від Брюсселя, ми б не змогли почати вакцинацію» 26 грудня — одними з перших у ЄС. Член уряду Орбана також назвав ідею з розподілом вакцин у межах Євросоюзу «розумною».

ОНОВЛЕНО (17:00). Російський фонд прямих інвестицій, який організовує експорт «Спутника V», заявив «РИА Новости», що готовий надати Угорщині необхідну кількість вакцин у січні-березні 2021 року. Нині РФПІ домовляється з угорськими регуляторами щодо затвердження вакцини.

Як у ЄС узагалі вакцинують від COVID-19?

Європейська комісія — виконавчий орган Європейського Союзу — загалом уклала контракти із шістьома компаніями, які нині розробляють вакцини-кандидати від коронавірусної хвороби. Ідеться про закупівлю загалом 1,2 мільярда доз препаратів, яких має вистачити для 600 мільйонів людей.

Серед компаній, які уклали угоди з Єврокомісією — Moderna, Pfizer / BioNTech та AstraZeneca, які вже представили попередні результати дієвості своїх вакцин-кандидатів. 21 грудня Єврокомісія схвалила вакцину Pfizer та BioNTech від COVID-19 та надала умовний дозвіл на її продаж у країнах-членах ЄС.

У неділю, 27 грудня, масова вакцинація розпочалася в усьому Євросоюзі. Днем раніше її почали три країни — Німеччина, Словаччина і вже згадана Угорщина.

А що там із російською вакциною?

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Розробники «Спутника V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, нещодавно творці вакцини відмовились вводити добровольцям плацебо у межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

Станом на сьогодні «Спутник V» схвалили до використання регулятори лише двох країн — Білорусі та Аргентини. Ще кілька (зокрема Венесуела) заявили про наміри придбати російську вакцину.