Угорщину можуть залишити без €7,5 млрд, а рф знову заявила про обстріл колонії в Оленівці: головні новини 18 вересня
Європейська комісія запропонувала призупинити виділення Угорщині 7,5 млрд євро з фондів ЄС; окупанти заявили, що під обстріл знову потрапила колонія в Оленівці; ексміністр Румунії закликав поділити Україну між країнами—сусідами. Ми зібрали головні новини дня 18 вересня.
Обстріл Оленівки
російські окупанти заявили, що вранці під обстріл знову нібито потрапила колонія в Оленівці на окупованій частині Донеччини. Загинув один український військовополонений. Вони зазначають, що, окрім одного загиблого, ще четверо військовополонених поранені. В обстрілі, як і попереднього разу, окупанти звинувачують Україну.
Уповноважений Ради з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що Україна не отримала інформацію про імена постраждалих.
«Вже нікого не дивує, що жоден представник окупантів не постраждав, а російська федерація знову звинуватила в обстрілі Україну. Ми це вже чули влітку», — зазначив омбудсмен.
Заходи щодо Угорщини
Європейська комісія виступила з пропозицією призупинити виділення Угорщині 7,5 млрд євро з фондів ЄС. У Євросоюзі стурбовані через ситуацію із забезпеченням демократичних прав у цій країні та можливістю нецільового використання грошей. Там наголошують, що такі заходи будуть сприяти збереженню бюджетних коштів в умовах, коли Угорщина не відповідає принципам верховенства права.
Антиукраїнські заяви
Колишній міністр освіти та закордонних справ Румунії Андрій Марга назвав кордони України «неприродними» та закликав до поділу між сусідніми країнами.
«Я з усією відповідальністю кажу, що Україна перебуває у неприродних кордонах. Вона має віддати Угорщині — Закарпаття, Польщі — Галичину, Румунії — Буковину, а росії — Донбас і Крим. Це все території інших держав, а не України», — заявив колишній румунський міністр.
Така заява перегукується з російською пропагандою, яка намагається переконати, що Україну створили більшовики на початку 20 століття, а комуністичні лідери «дарували» Україні нібито російські землі.
Посольство України в Румунії назвало заяву Марги неприпустимою. Міністерство закордонних справ Румунії відхрестилося від слів Андрія Марги та наголосило на підтримці суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
російські обстріли
У селі Стрілеча на Харківщині, що біля кордону з росією, медики намагалися евакуювати пацієнтів психіатричної лікарні. Однак під час евакуації росіяни розпочали шквальний обстріл. За попередніми даними, внаслідок російського обстрілу загинули 4 медичні працівники, двоє пацієнтів зазнали поранень.
У ніч проти 18 вересня також обстрілювали Нікополь, що у Дніпропетровській області. Троє людей зазнали поранень. Під вечір російські війська вкотре обстріляли Дніпропетровщину. За попередніми даними, двоє людей загинули, ще троє поранені.
Негода на Сумщині
Через негоду та буревій у Сумській області загинула одна людина та ще вісім, зокрема двомісячна дитина, постраждали. Близько 20 приватних будинків лишилися без даху, деякі — без стін. Постраждали низка приміщень, автомобілі, пошкоджено лінію електропередач. У місцеву електропідстанцію влучила блискавка, чотири лінії по 110кВ знеструмлені. Близько 10 тисяч абонентів у Бурині та частині Буринської громади лишилися без електроенергії та зв'язку.
Свідчення громадян Шрі-Ланки
Сім громадян Шрі-Ланки — жінка та 6 чоловіків — потрапили до рук окупантів у Харківській області. Вони розповіли, що російські сили утримували їх у нелюдяних умовах, змушували працювати прибиральниками, застосовували тортури: відірвали нігті на великих пальцях ніг, били по голові.
Зараз іноземці перебувають в одному з реабілітаційних центрів. Їх допитали як потерпілих. Про них також сповістили консульство.
Слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Наразі призначено низку судово-медичних експертиз, досудове розслідування триває.
Пелосі у Вірменії
Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі під час свого візиту до Єревана 18 вересня назвала нове загострення в Нагірному Карабаху «нападом на кордони Вірменії та її суверенітет». В Азербайджані назвали такі заяви неприйнятними.
У МЗС Азербайджану розчаровані заявою Ненсі Пелосі. Звинувачення там назвали «безпідставними та несправедливими», а також такими, що «спотворюють ситуацію в регіоні».
Водночас у столиці Вірменії Єревані на тлі цього проходить мітинг із вимогою виходу з військово-політичної Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), до якої входять також Білорусь, Казахстан, Киргизстан, росія та Таджикистан.