У Вірменії відбувається мітинг із вимогою виходу з ОДКБ

У столиці Вірменії Єревані 18 вересня проходить мітинг із вимогою виходу з військово—політичної Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), до якої входять також Білорусь, Казахстан, Киргизстан, росія та Таджикистан.

Про це пишуть вірменські ЗМІ.

Акція відбувається в центрі міста. До Єревана сьогодні прибула спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі на тлі загострення конфлікту між Вірменією та Азербайджаном.

В акції беруть участь кілька сотень людей. Зокрема, представники Європейської партії Вірменії на чолі з її головою Тиграном Хзмаляном та керівники різних прозахідних громадських організацій.

Учасники акції вийшли на вулицю із прапорами США, плакатами з написом «ОДКБ ПНХ», вигукують відповідні гасла. Також є прапор України.

Мітингарі вважають, що в разі виходу з ОДКБ Вірменія може отримати воєнну допомогу Заходу.

«Після війни в Карабаху 2020 року очі в багатьох розплющилися. росія і Туреччина 100 років тому підписали угоду, якої досі дотримуються. Це антивірменський договір, одним із результатів якого стала втрата Карабаху. Якщо ми вийдемо з ОДКБ та Євразійського економічного союзу, приєднаємося до НАТО та ЄС, то повернемо наше втрачене, наші землі», — вважає Хзмалян.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном

Обидві країни претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. 2020 року конфлікт за цей регіон загострився до бойових дій, що тривали 44 дні.

Зрештою влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду. Вона, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, котрі мали захищати власне невизнану «Нагірно-Карабаську Республіку».

Райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе. Повний текст угоди читайте тут.

Та в липні 2022 року президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив росію та Вірменію в порушенні угоди, зокрема щодо виведення вірменських військових. Алієв скаржився, що Азербайджан порушував це питання перед росіянами, але ті, попри обіцянки, не допомогли.

Ситуація в регіоні дедалі більше загострювалася, і в серпні влада невизнаної «Нагірно-Карабаської республіки» оголосила про початок часткової військової мобілізації. В ОБСЄ висловили «надзвичайну стурбованість» повідомленнями про загострення, закликали Вірменію та Азербайджан ужити всіх необхідних заходів для деескалації та відновлення діалогу.