Угорський сепаратизм чи політичні розбірки: чому СБУ провела обшуки в угорських організацій Закарпаття
Служба безпеки України провела обшуки в угорських організаціях Закарпаття. Українські правоохоронці підозрюють діяльність, спрямовану на порушення державного суверенітету. Обшуки викликали жорстку реакцію угорської влади — там звинувачують Україну в перекресленні цивілізованих стосунків між країнами. А Товариство угорців Закарпаття та «Партія угорців Закарпаття» звинувачують українську владу в залякуванні угорців регіону. Однак це не заважає членам партії співати угорський гімн після складання депутатської присяги. Що відбувається на Закарпатті та що буде з українсько-угорськими стосунками — читайте в нашому матеріалі.
Угорський сепаратизм та «Велика Угорщина»
Історія з так званим угорським сепаратизмом на Закарпатті не нова. Востаннє скандал розпалився, коли газета закарпатських угорців намалювала карту з низкою прикордонних регіонів у кольорах угорського прапора. Тоді Служба безпеки України порушила справу через сепаратизм. Цього разу СБУ знову каже про загрозу нацбезпеці. В Ужгороді та Береговому обшукали офіси «Партії угорців України», помешкання її керівника Василя Брензовича, приміщення Закарпатського Угорського інституту та благодійного фонду «Еган Еде».
«Досліджується можливе втручання у внутрішні справи нашої держави та заподіяння шкоди державній безпеці України через фейкове поширення дії законодавства Угорщини та юрисдикції її державних органів на окремі регіони нашої країни. Під час обшуків оперативники виявили друковану продукцію, яка пропагує ідеї так званої «Великої Угорщини» і створення угорської автономії на Закарпатті».
Крім того, СБУ перевіряє, чи не працюють окремі публічні діячі на іноземну державу: «Вони підозрюються у підтримці державних органів сусідньої країни, у веденні підривної діяльності на шкоду Україні, зокрема у вчиненні дій із ознаками державної зради».
Очевидно, ідеться про керівництво «Партії угорців України», зокрема Василя Брензовича — обшуки напередодні провели й у його помешканні.
Брензович — найближча в Україні людина до прем'єра Угорщини Віктора Орбана, каже політолог Дмитро Тужанський. А от до самих обшуків, за словами Тужанського, виникає багато запитань. Зокрема щодо того, де, як і коли вони відбуваються:
«Обшуки проводяться на підставі ухвали Запорізького суду 23 листопада. Чому зараз (обшуки відбуваються — ред.), якщо тиждень обшуків не було? Що знайшли — три карти? Ці карти є в бібліотеках, книжках — це і так можливо побачити. Вони (члени «Партії угорців України» — ред.) це говорять публічно. Я думаю, такі карти можна знайти в кожного другого (члена партії — ред.). І якщо результати цієї операції СБУ такі, то можна ставити питання про розтрату бюджетних коштів на такі спецоперації».
Крім того, пояснює експерт, Фонд Еган Еде — ключовий, через який угорські гроші заходять в Україну на підтримку українських угорців: «Вони дають гранти. Це те саме, якби СБУ провела обшуки в USAID чи в будь-якому іншому фонді».
Присягнули Угорщині?
Ще один інцидент із «Партією угорців України» стався 21 листопада. Але публічно відомо про нього стало лише 30 листопада, у день обшуків СБУ. Напередодні в спільноті «Закарпаття-ТОП» у Facebook поширили відео, на якому, як стверджується, новообрані депутати Сюртівської об’єднаної територіальної громади заспівали гімн Угорщини. «Партія угорців України» має більшість у Сюртівській громаді.
Теперішнього голову громади Арпада Пушкаря перед виборами звинувачували в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі. Про створення ОТГ він говорив таке: «Створення Сюртівської ОТГ — справжнє диво. Адже бачимо, наскільки ворожим наразі є ставлення українців до закарпатських угорців. Навіть ті, хто, на нашу думку, симпатизував нам, відвернулися від нас, ніби ми готуємося виступити з чимось поганим проти них».
Уже після обшуків в Ужгороді та Береговому СБУ повідомила, що перевірить ще й дії Сюртівських депутатів «Партії угорців України».
Залякування та політичний тиск?
Водночас у самих угорських організаціях Закарпаття кажуть про залякування та «полювання на відьом». Заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто назвав дії СБУ «спланованою операцією, здійсненою на ґрунті сфабрикованих політичних звинувачень, метою якої є не лише унеможливити діяльність угорських організацій, а й залякати угорців Закарпаття та їхніх керівників».
Крім того, Борто говорить і про можливий політичний складник обшуків із боку силовиків: «Через тиждень заплановане засідання нового складу Закарпатської обласної ради, і ми зараз — у процесі переговорів щодо створення коаліції; є підозра, що ці події пов’язані, може бути в цих акціях і політичний складник».
Про тиск на «Партію угорців України» заявили й інші політичні сили. Зокрема, виходець із Закарпаття, народний депутат групи «За майбутнє» Віктор Балога назвав обшуки провокацією спецслужб проти угорської меншини: «На Закарпатті немає сепаратизму, а угорська національна меншина — невіддільна частина нашого суспільства. Владі нарешті потрібно перестати лякати країну міфічним угорським сепаратизмом та штучно розхитувати ситуацію в області».
Голова обласної організації партії «Опозиційна платформа — За життя» Іван Чубирко каже, що за допомогою обшуків влада намагається змусити «Партію угорців України» до коаліції зі «Слугою Народу».
Олексій Петров, голова «Слуги народу» у Закарпатській облраді звинувачення на адресу своєї партії відкидає: «Коли мені приписують ініціативу у тих слідчих діях та обшуках, які проводилися щодо угорських фондів на Закарпатті — це, певною мірою, образливо. Як із точки зору мого ставлення до усіх представників національних громад краю, так і моєї біографії — я колишній контррозвідник і точно знаю, що необґрунтована примітивна груба сила — це не аргумент, особливо у політиці».
Політолог Дмитро Тужанський додає, що варіант схиляння до коаліції й справді можливий, але видається не дуже розумним кроком: «Справді кажуть, що, можливо, це Олексій Петров, який претендує на голову облради, організував, щоб схилити угорців до коаліції. Він колишній генерал-майор СБУ. Але Петров найбільше втратив політично, бо тепер за нього точно не проголосують угорці. Крім того, думка, що на угорцях зійшовся світ, перебільшена. Конфігурацій для коаліції може бути багато».
Згідно з результатами виборів до Закарпатської облради, КМКС «Партія угорців України» отримала 8 мандатів, партія «Рідне Закарпаття» — 12 мандатів, «Слуга Народу» — 11, «Батьківщина» — 8, «Команда Андрія Балоги» — 7, «Європейська солідарність», «За майбутнє» та ОПЗЖ — по 6 мандатів.
Погрози від Угорщини
Влада Угорщини у відповідь на обшуки викликала українського посла в Будапешті, аби висловити своє незадоволення, каже міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Через обшуки він звинуватив Україну в загостренні відносин між двома країнами. Сіярто також планує поскаржитися в НАТО з подальшим блокуванням членства в ньому України:
«На жаль, в Україні й надалі продовжуються незрозумілі політичні гойдалки стосовно угорських партій та угорської меншини. 1 грудня я буду зустрічатися з відповідальними з питань НАТО, аби обговорити питання подальшого блокування членства України в Альянсі».
Разом із тим сьогодні,1 грудня, міністр оборони України Андрій Таран заявив, що Україна планує отримати План дій щодо членства в НАТО вже на наступному саміті Альянсу у 2021 році.