Українські прикордонники не дозволили в'їзд угорському чиновнику, що агітував на місцевих виборах в Україні

Україна не дозволила в'їзд уповноваженому уряду Угорщини з питань співпраці між Саболч—Сатмар—Березькою областю Угорщини та Закарпатською областю Іштвану Грежі. Політика не пропустили до країни через втручання в місцеві вибори.

Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ.

У коментарі речника МЗС зазначили, що угорського політика не пропустили через чинну заборону на в'їзд ㅡ раніше Іштван Грежа порушив українське виборче законодавство та агітував за одну з політичних партій на місцевих виборах в Україні. Та, схоже, про заборону на в'їзд він дізнався тільки на кордоні.

«Відповідно до встановленого порядку, рішення про заборону в’їзду в Україну оголошується іноземцю в пункті пропуску через державний кордон України. Законодавством України не передбачена можливість заздалегідь інформувати іноземця про прийняте рішення щодо заборони йому в’їзду на територію Української держави», ㅡ пояснили в МЗС.

Водночас у міністерстві зазначили, що прийняте рішення не стосується сфери міждержавних відносин. Заборона в’їзду політика пов’язана виключно з його правопорушенням.

«Вкотре закликаємо іноземних громадян, які відвідують Україну, незалежно від займаних ними посад поважати законодавство нашої держави», ㅡ йдеться в заяві.

Конфлікт на тлі виборів

Під час місцевих виборів в Україні низка угорських політиків та посадовців відкрито агітували за проугорську партію на Закарпатті.

Так, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто написав у день місцевих виборів в Україні пост у Facebook, де відкрито підтримав «КМКС «Партію угорців України».

До того державний секретар Угорщини з питань нацполітики Янош Арпад Потапі під час візиту на Закарпаття 8 та 9 жовтня також почав агітацію за «КМКС «Партію угорців України». На сайті партії з'явилась новина про відвідини Потапі з цитатою, у якій політик прямо закликає підтримати партію на місцевих виборах 25 жовтня. Тоді МЗС України також засудило ці дії та звернулось до правоохоронців.

Міністерство закордонних справ України 26 жовтня вручило ноту протесту послу Угорщини Іштвану Ійдярто через таку політичну агітацію.

Після цього, здається, конфлікт почав згасати. Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Україна та Угорщина домовились винести правильні висновки з ситуації та «перегорнути сторінку» у відносинах.

Давні суперечки

Агітаційні заяви та поїздки на Закарпаття угорські чиновники роблять доволі регулярно, що не сприяє гарним відносинам між країнами.

Будапешт, зі свого боку, критикує Київ через закон про освіту, ухвалений Верховною Радою. Він визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін на двох і більше мовах.

Низка країн, зокрема Угорщина, розкритикували закон через те, що він нібито обмежує права національних меншин.

Також Угорщина вимагає від України змінити мовний закон, який вважає неприйнятним. Через ці суперечки Будапешт блокує участь України у заходах НАТО.