Україна має декілька запасних сценаріїв на випадок запуску «Північного потоку-2» і попереджає ЄС про мільярдні витрати
Оператор газотранспортних систем України підготувався до можливого запуску російського газопроводу «Північний потік—2» в обхід нашої держави та має декілька запасних сценаріїв. А от ЄС попереджають про мільярдні витрати, якщо Росія реалізує проєкт.
Про це в інтерв’ю угорській економічній газеті Világgazdaság розповів генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон, текст якого наводить українське посольство в Будапешті.
Макогон зазначив, що навіть якщо російський газ піде в обхід України, послуги газотранспортної системи будуть потрібні в будь-якому випадку, оскільки в нашій країні найбільший внутрішній ринок споживання газу в Східній Європі.
Водночас транзитні потужності оптимізують, оскільки оператор не зможе утримувати інфраструктуру, яка не буде залучена. Так, модернізуватимуть лише ті компресорні станції, якими користуватимуться, а інші поступово виводитимуть з експлуатації.
Попередження для ЄС
Макогон пояснює, що через таке скорочення потужностей ЄС більше не зможе розраховувати на українську ГТС як на доступний запасний варіант.
Він наголошує, що газотранспортна система України була запроєктована для швидкого забезпечення додаткового попиту в ЄС, навіть шляхом збільшення за добу транзиту на 150-200 млн кубометрів.
«Північні та Турецький потоки не мають такої гнучкості, тому ЄС потрібно буде вкладати мільярди євро в будівництво нових газосховищ та термінали для скрапленого природного газуСПГ-терміналів заради своєї енергетичної безпеки», — наголошує Макогон.
Водночас він сумнівається, що росіяни таки зможуть добудувати «Північний потік-2», враховуючи «рішучу позицію США та більшості європейських країн, яка знайшла відображення у санкціях».
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Проєкт будівництва газопроводу Nord Stream 2 для постачання газу до Європи в обхід України здійснює російський «Газпром» спільно з провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Прокладання труб у водах Німеччини поновили з 5 грудня 2020-го після річної паузи через санкції США щодо європейських підрядників. 6 лютого 2021 року прокладання газопроводу відновили в Данії.
Нині через санкції низка компаній відмовляється співпрацювати з росіянами над будівництвом газопроводу. Проти нього виступають також німецькі екологи.
Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. У разі його завершення Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.