Україна попросить РФ віддати те, чого не вистачає на повернутих кораблях — Зеленський
Президент Володимир Зеленський заявив, що українська сторона вивчить три повернуті Росією кораблі та звернеться до РФ, щоб вона повернула речі, яких не вистачає.
Про це Зеленський повідомив під час зустрічі з журналістами в Очакові вночі 20-21 листопада.
«Я дуже радий, що наші військові катери на місці. Як ми й обіцяли, ми повернули наших моряків, і повернули наші катери. Те, що ми побачили, дійсно не вистачає та обладнання частково не вистачає. Я побачив стан, буде розслідування, ми побачимо всі деталі. Ми обов'язково звернемося до російської сторони, щоб нам повернули все, що там є», — сказав Зеленський.
Президент додав, що спілкувався з командиром Військово-морських сил ЗСУ Ігорем Воронченком та домовився, що українська сторона відремонтує кораблі протягом 3 місяців.
20 листопада повернуті Росією малі броньовані артилерійські катери «Нікополь» і «Бердянськ» та буксир «Яни Капу» прибули в порт Очаків на Миколаївщині.
Також командувач ВМС України Ігор Воронченко заявив, що росіяни «угробили» малі броньовані артилерійські катери «Нікополь» і «Бердянськ» та буксир «Яни Капу»
Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.
Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі.
25 травня міжнародний трибунал з морського права у справі про захоплення Росією 24 українських моряків зобов’язав Росію негайно звільнити військові кораблі й повернути їх під контроль України.
7 вересня відбувся великий обмін полонених, з російського полону повернулися 35 українців. Серед них — 24 моряки, яких РФ захопила в Керченській протоці, режисер Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Павло Гриб та інші, чиї прізвища кілька років поспіль звучали майже на всіх міжнародних зустрічах як прізвища політв'язнів.