Україна «поставила на паузу» позови до СОТ через ембарго на зерно. Чому?

Заступник міністра економіки Тарас Качка заявив, що Київ «поставив на паузу» розгляд скарги на Польщу, Угорщину та Словаччину у Світовій організації торгівлі (СОТ), щоб розв'язати загалом питання торгівлі України з країнами ЄС.

Про це він сказав журналістам у четвер у Брюсселі, цитує «Інтерфакс-Україна».

«Ми бачимо, що ця проблема (ембарго — ред.) буде усунута в найближчі тижні та місяці. Буде багато новин про те, як змінюється режим ліцензування тощо. Тож поки ми шукаємо практичне рішення, наші спори в СОТ сьогодні на паузі», — пояснив Качка.

Посадовець наголосив, що Україна проводить консультації, але не спір як такий.

«Ми не у спорі — ми не оформляли робочий орган для ведення спору, ми на стадії консультацій. Ми надіслали [до СОТ] цю справу, і для консультацій є 60 днів», — уточнив він.

Качка додав, що для української сторони важливо знайти «конструктивне рішення в межах усього ЄС». За його словами, Київ уже врегулював митне оформлення товарів, які йдуть транзитом через п'ять сусідніх країн.

Говорячи про ситуацію з Польщею, Качка висловив сподівання, що сторони зможуть повернутися до обговорення після виборів.

Раніше посадовець заявляв, що Україна відкличе свої позови із СОТ, якщо отримає гарантії від Польщі, Угорщини та Словаччини, що такі односторонні обмеження для українських товарів не запровадять у майбутньому.

«Зернова криза»

Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції, які мали тривати до 15 вересня. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.

А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна.

Тож Україна подала позови до Світової організації торгівлі (СОТ) з вимогою провести консультації зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною. Речник польського уряду Пйотр Мюллер заявив, що попри ці позови його країна не змінить позиції щодо ембарго на українську агропродукцію.