Україна пропонує до Великодніх свят почати «гуманітарне розмінування» на Донбасі та відкрити КПВВ. Росія поки мовчить

Українська делегація в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі запропонувала напередодні Великодніх свят почати процес «гуманітарного розмінування», а також розблокувати роботу двох контрольних пунктів в'їзду—виїзду (КПВВ).

З такою пропозицією на засіданні Тристоронньої контактної групи на рівні глав делегацій 17 березня виступив міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і заступник голови української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Резніков.

Зокрема українська сторона запропонувала почати розмінування ділянок, на яких розташовані кладовища, об’єкти інфраструктури (водо-, газо- та електропостачання, тощо) та на яких системно проводяться регламентні та інші види робіт.

Проблема мінування на Донбасі стоїть доволі гостро, українські військові регулярно підриваються на вибухових пристроях. Так, за даними Міноборони, станом на 2019 рік на підконтрольній Україні території Донбасу було заміновано приблизно 700 тисяч гектарів.

Окрім того, Резніков запропонував розблокувати роботу КПВВ «Щастя» та «Золоте». Наразі із семи пропускних пунктів на Донбасі фактично працюють лише два: «Станиця Луганська» та «Новотроїцьке».

Рух через решту КПВВ блокують бойовики, хоча українські прикордонники працюють на всіх пунктах пропуску.

Наразі українська сторона в ТКГ чекає реакції російської делегації щодо цієї ініціативи.

Окрім того, економічна підгрупа в ТКГ домовилася, що до 26 березня сторони нададуть списки кандидатів до складу робочої групи з моніторингу екологічної ситуації на окупованих територіях. Це ще одна «болюча тема» для Донбасу.

Що відомо про екологічну ситуацію на Донбасі?

У Мінреінтеграції зазначають, що екологічна ситуація на окупованих територіях є складною. Унаслідок того, що бойовики на Донбасі тривалий час скидали неочищені стоки шахт у водосховища Донецької та Луганської областей, там зафіксували значне порушення гігієнічних та екологічних показників.

Наприклад, концентрація нафтопродуктів у воді Волинцівського питного водосховища в Донецькій області перевищила гранично допустимі показники у 6 разів, нітратів — у 5,7 раза, сульфатів — у 3,5 раза, а цинку — майже в 4 рази.

Також залишається забрудненим Ісаківське водосховище в Луганській області, минулого року клас якості його води понизили.

Окрім того, як кажуть у міністерстві, на Донбасі залишається загроза радіаційного забруднення. У 1979 році на території шахти «Юнком» у Донецькій області влада СРСР здійснила ядерний вибух, після якого радіоактивну капсулу залишили в сухому стані та відкачували з шахти воду, щоб виключити потрапляння радіації на поверхню і в ґрунтові води.

Однак протягом останніх років бойовики припинили відкачування, тож радіоактивна вода вже надходить у горизонти питної води.