Україна просить ОБСЄ терміново скликати позачергові консультації ТКГ через пропозицію РФ визнати «Л/ДНР»
Українська делегація в Тристоронній контактній групі просить представника ОБСЄ терміново скликати позачергові консультації через звернення Держдуми Росії про визнання «Л/ДНР».
Про це повідомляє пресслужба Української делегації в ТКГ.
Українська сторона звернулась з ініціативою до Спеціального представника чинного голови ОБСЄ в Україні, представника ОБСЄ в ТКГ. Зустріч просять організувати для отримання офіційної інформації від делегації РФ щодо їхньої позиції та запланованих подальших кроків з урахуванням рішення Держдуми.
Про що йдеться?
15 лютого депутати російської Держдуми ухвалили звернення до президента РФ Володимира Путіна щодо визнання незалежності самопроголошених «Л/ДНР».
«Комуністична партія РФ», яка була ініціатором постанови, вважає, що таке «створить підстави для забезпечення гарантій безпеки та захисту цих народів від зовнішніх загроз і реалізації політики геноциду щодо жителів республік».
Путін вже заявив, що Кремль наразі опиратиметься на «не до кінця реалізовані можливості з виконання Мінських угод». За його словами, Держдума, ухвалюючи рішення про звернення, «орієнтувалася на суспільну думку».
«У нашій країні більшість людей співчуває жителям Донбасу, підтримує їх і сподівається, що ситуація там докорінно зміниться на краще», — каже Путін. Він хоче, щоби «партнери за океаном і в Європі здійснили належний вплив» на Київ, щоб «це рішення було знайдене».
Яка реакція?
У Міністерстві закордонних справ України наголосили, що визнання Росією «Л/ДНР» означатиме її «свідомий вихід» із Мінських домовленостей. А це завдасть удару дипломатичному врегулюванню війни на Донбасі.
Верховна Рада України 15 лютого звернулася до міжнародних організацій, урядів і парламентів держав світу щодо невизнання незалежності самопроголошених республік.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який разом із Путіним 15 лютого давав пресконференцію у Москві, зазначив, що визнання Москвою «Л/ДНР» стане «політичною катастрофою».
Голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас наголосив: у разі офіційного визнання бойовиків це становитиме додаткові територіальні претензії до України. А міністр закордонних справ Латвії Едгарс Ринкевичс пригрозив санкціями від ЄС, якщо Росія зробить крок у цьому напрямку.
Вплив Росії на Донбасі
Офіційно Росія не визнає своєї участі у війні на Донбасі й досі не визнавала незалежності самопроголошених республік. Проте РФ поширювала свій вплив на окуповані території, зокрема за допомогою видавання російських паспортів.
Наприклад, торік Росія прискорила масове видавання своїх паспортів на окупованих територіях Донбасу. Крім того, влада РФ дозволила мешканцям окупованих територій, які мають російські паспорти, онлайн голосувати на виборах до Держдуми Росії.