Україна відсвяткувала 30 років Незалежності. Ось як це було

Сьогодні, 24 серпня, Україна відзначає тридцяту річницю незалежності. Рівно 30 років тому, у 1991 році, Верховна Рада тогочасної УРСР ухвалила Акт про проголошення незалежності України. З нагоди свята в більшості міст України заплановані урочистості. Як країна святкує — читайте і дивіться в нашому текстовому онлайні.

Цього року, на відміну від попередніх, у столиці відбудеться військовий парад. У ньому беруть участь близько 5 тисяч військовослужбовців. Крім пішої колони військових, центром Києва пройдуть близько 400 одиниць військової техніки, а під час авіаційної частини в небі пролетить повітряна колона. Початок о 10:00 на Хрещатику.

У зв'язку з урочистостями в Києві обмежать або перекриють рух низкою вулиць. Так, з 06:00 до 16:00 перекритий рух такими вулицями:

  • Хрещатик;
  • Михайлівська (від вулиці Володимирської до Майдану Незалежності);
  • Володимирський узвіз;
  • Михайла Грушевського (від Європейської площі до Кріпосного провулка);
  • Богдана Хмельницького (від вулиці Хрещатик до вулиці Володимирської)
  • Паркова дорога;
  • Петрівська алея.

З 06:00 до 12:00 перекритий рух вулицею Велика Васильківська від Либідської площі до Хрещатика.

Також із 08:00 до закінчення заходів з нагоди Дня Незалежності закриють вхід і вихід зі станцій метро «Майдан Незалежності» та «Хрещатик» на Алею Героїв Небесної Сотні. Але є хороші новини — роботу метро та наземного громадського транспорту продовжать на дві години.

Карта обмеження руху в КиєвіКМДА

Поки ви їдете на парад, готуєте святковий сніданок чи просто займаєтеся звичними справами, радимо почитати історії про найпомітніші явища української незалежності, які ми зібрали у проєкті «Абетка України». У ньому ми розповідаємо про 33 населені пункти усіх областей України та Автономної Республіки Крим і через їхню історію простежуємо головні зміни, які пережила Україна за часи Незалежності. З історії окремих міст, селищ і сіл й утворюється пазл великої історії сучасної України. Складаймо його разом із hromadske.

У Києві сьогодні приблизно 10 тисяч правоохоронців та військовослужбовців Національної гвардії у посиленому режимі забезпечують громадський порядок, повідомили у пресслужбі Національної поліції.

Зранку спеціалісти вибухотехнічної служби й кінологи зі службовими собаками перевірили локації, де будуть проходити заходи. У місцях масового перебування громадян чергують патрулі, поліція діалогу та додаткові сили, які прибули до столиці у складі зведених загонів.

Правоохоронці закликають киян та гостей столиці з розумінням ставитися до роботи поліцейських на вході до місць проведення заходів. Зокрема, до поверхневих перевірок. Також правоохоронці закликають планувати свої маршрути з урахуванням обмеження дорожнього руху в Києві.

У Києві правоохороцні вийшли патрулювати вулиці, 24 серпня 2021 рокуНацполіція

Розпочалися урочистості до Дня Незалежності. Стежити за ним можете наживо в нашій трансляції:

Свій виступ почав президент Володимир Зеленський. Він наголосив, що «сьогодні ми святкуємо 30-ту річницю відновлення незалежності України», а не просто проголошення.

Зеленський також нагадав, що в Україну приїхала конституція Пилипа Орлика, якій понад 300 років; національна валюта — гривня — виникла ще за часів Київської Русі; а тризуб — державний символ — був викарбуваний на Десятинній церкві, збудованій понад тисячоліття тому.

«Ми — молода країна з тисячолітньою історією… Ми не сироти і не знайди, ми — нащадки могутньої країни в центрі Європи. Ми маємо не лише почуватися, а й поводитися відповідно. Ми — спадкоємці державності, яка існувала понад тисячу років тому», — сказав Зеленський.

Виступ Володимира Зеленського з нагоди 30-ої річниці Незалежності України, Київ, 24 серпня 2021 рокуhromadske / скриншот із трансляції

Також Зеленський оголосив, що в Україну «повернуться» діячі часів Запорізької Січі, Української Народної Республіки, діячі науки, техніки й культури. Подробиць цього повернення він не уточнив.

«Ми будемо повертати не тільки своїх, а й своє. Це історичні й культурні цінності нашої держави, що перебувають за кордоном», — заявив президент.

На Майдані Незалежності й Хрещатику зараз так:

Святкування 30-ої річниці Незалежності України, Київ, 24 серпня 2021 рокуОлександр Хоменко / hromadske
Святкування 30-ої річниці Незалежності України, Київ, 24 серпня 2021 рокуОлександр Хоменко / hromadske
Святкування 30-ої річниці Незалежності України, Київ, 24 серпня 2021 рокуОлександр Хоменко / hromadske

В Україні з’явилося нове свято — День української державності. Його відзначатимуть на річницю хрещення Київської Русі — 28 липня. Володимир Зеленський під час свого виступу на Майдані з нагоди 30-ої річниці незалежності України підписав відповідний указ.

26-та Українська антарктична експедиція також долучається до привітання з Днем Незалежності. Нагадаємо, що ми багато писали про українських полярників.

Про те, чим Україна займається в Антарктиді, читайте в нашому матеріалі: «Двісті років тому відкрили Антарктиду. Українці тут вивчають китів і зміни клімату та заробляють на крилі і туристах».

А особисті історії українських полярниць читайте в тексті «Найхолодніший континент, до якого прикипаєш серцем». Три історії українських дослідниць Антарктиди.

У своєму виступі з нагоди Дня Незалежності Зеленський потролив експрезидента-втікача Віктора Януковича.

«Рівненщина подарувала нам першого президента України, Чернігівщина — другого, Сумщина — третього, Донеччина... подарувала нам Леоніда Бикова і Сергія Бубку...»

На урочистостях, до слова, Леоніда Кравчука — першого президента України — не було. Ймовірно, він досі перебуває в лікарні після операції на серці. Зате були другий і третій президенти — Леонід Кучма й Віктор Ющенко. Про п'ятого президента — Петра Порошенка — Зеленський у виступі не згадав.

Президент Володимир Зеленський вручає державну нагороду футболістові Андрієві Шевченку на урочистостях з нагоди 30-річчя незалежності України, Київ, 24 серпня 2021 рокуОлександр Хоменко / hromadske

На Майдані Незалежності відбулася церемонія вручення державних нагород. Їх отримали військові (частина з них посмертно), учителі, державні діячі, спортсмени й митці.

Розпочався військовий парад до Дня Незалежності України. Першим крокує зведений підрозділ, який несе прапор завдовжки 30 метрів — це має символізувати 30-річчя Незалежності України.

Цьогоріч у параді беруть участь близько 5 тисяч військовослужбовців, серед яких учасники бойових дій, жінки-військовослужбовці та кінологічні підрозділи з собаками.

Крім пішої колони військових, центром Києва пройдуть близько 400 одиниць військової техніки, а під час авіаційної частини в небі пролетить повітряна колона.

Киянам, які 24 серпня працюють або просто хочуть потрапити до центру міста, непросто: на годину станції метро «Театральна» і «Площа Льва Толстого» були зачинені на вхід. Зараз, каже Київська міська держадміністрація, ці станції вже працюють у звичному режимі.

Водночас на станції «Хрещатик» зачинений вихід до вулиці Інститутської, а «Майдан Незалежності» не працює на вхід та вихід узагалі.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Хрещатиком пройшов підрозділ курсанток Військового інституту Київського національного університету імені Шевченка — той самий, де дівчата мали раніше крокувати на підборах. Взуття таки змінили, як обіцяли, але підбори все ж лишилися:

Уперше в параді до Дня Незалежності взяли участь собаки. Хрещатиком пройшлий кінологічні підрозділи:

Ще одне «вперше»: в параді беруть участь поліцейські. При цьому половину розрахунку становлять жінки-патрульні:

На параді пройшлися військовослужбовці країн-партнерів і союзників України: Велика Британія, Грузія, Данія, Естонія, Канада, Латвія, Литва, Молдова, Словаччина, Фінляндія, Чехія, Швеція, США. А ще — спільна литовсько-польсько-українська бригада:

Розпочався проліт авіації — у ньому бере участь найбільший у світі транспортний літак Ан-225 «Мрія», побудований ДП «Антонов». Також літають винищувачі, якими керують курсанти Харківського училища імені Івана Кожедуба.

Над Хрещатиком пролетів рятувальний літак Ан-26 Vita, група вертольотів Мі-24, а також вертоліт Мі-8 з українським прапором. А ще — патрульні літаки Diamond DA42, якими володіють прикордонники. Далі — гелікоптери Airbus, Іл-76, бомбардувальники Су-24М, винищувачі Су-27, транспортний літак Ан-70.

І завершується все прольотом Ан-225.

Переносимося ненадовго до Одеси — там розпочинається парад на морі. У заході на зовнішньому рейді Одеського морського порту беруть участь судна країн-членів НАТО: бойові кораблі й катери.

А тепер — знову до Києва: на Хрещатику почався парад механізованої техніки. Спершу проїжджають колони бронетранспортерів «Онцилла» і БТР-3ДА, які є українською розробкою. Далі — колона броньованих автомобілів «Козак-2».

Слідом за ними — бойові машини піхоти, потім — українські танки «Оплот» і модернізовані «Булати», броньовані автомобілі «Новатор» і «Варта».

Далі рушають ракетні війська й артилерія: гармати «Гіацинт», гаубиці «Мста», реактивні системи залпового вогню «Бастіон» і «Вільха», береговий комплекс «Нептун», новий український ракетний комплекс «Сапсан», зенітно-ракетний комплекс С-300, радіолокаційна станція «Малахіт».

Продовжується прохід механізованої колони демонстрацією безпілотників. Показали й дрони Bayraktar, які Україна придбала в Туреччини.

Далі рушають санітарні автомобілі, підрозділи засобів зв'язку та радіоелектронної боротьби, евакуаційні та обслуговувальні машини — останні використовуються, приміром, для перевезення палива чи прання в польових умовах.

Слідом рушають підрозділи Державної служби спецзв'язку та захисту інформації, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби, Нацгвардії на спеціальних броньованих авто. А ще — поліцейські на мотоциклах, спеціалізованих легкових авто й автівках, обладнаних для кінологічних підрозділів, і колона Державної служби з надзвичайних ситуацій на спецтехніці.

Знову пролітає авіація: цього разу це повітряні судна країн-партнерів України. Спершу були словацькі літаки, потім — винищувачі F-16 «Файтінг Фалкон» збройних сил Польщі.

Тепер винищувачі Міг-29 разом із британськими винищувачами Eurofighter Typhoon утворюють український прапор. Цим завершується проліт військової авіації.

Яким був курс карбованця до долара перед тим, як запровадили гривню? Скільки заробляв середньостатистичний українець за Кучми, Ющенка та Януковича? Хто з наших співгромадян у 2009 році зміг випередити Ахметова в рейтингу Forbes? І коли на території України з’явився інтернет? Про все це читайте й дивіться в матеріалі нашого журналіста Паші Калашника.

Офіційні урочистості завершилися виконанням пісні Тараса Петриненка «Україна».

У регіонах також відзначають 30-ту річницю незалежності України. Приміром, на Кіровоградщині встановили рекорд із наймасовішого виконання гімну України.

Як повідомляє «Суспільне», гімн виконували 5366 жителів Кіровоградської області, зокрема 475 з Кропивницького.

У Вінниці ювілею Незалежності присвятили фестиваль «На захисті незалежності». Як повідомили «Укрінформу» у департаменті культури Вінницької міської ради, такий захід проводять задля «ілюстрації історичної єдності захисників України різних часів».

Так, на площі Європейській розгорнули виставку військової техніки, сучасної та історичної. Підрозділи Нацгвардії продемонстрували зразки військової бронетехніки, які перебувають на озброєнні бойових частин.

Усі станції столичного метрополітену вже працюють у звичайному режимі, повідомили у КМДА. Сьогодні роботу підземки продовжили на 2 години через заходи до Дня Незалежності.

Google присвятив Дню Незалежності України дудл із стилізованим зображенням козацького судна — чайки, яке створене із використанням традиційних кольорів українського прапора та тризуба.

Козацькі чайки були легкими, маневровими вітрильними човнами запорізьких козаків періоду XVI-XVII століть. Вважають, що чайка зобов'язана своєю назвою незвичній швидкості й легкості, які човен демонстрував на воді. Інноваційність конструкції козацьких чайок давала їм перевагу і дозволила одержати багато перемог.

Дудл Google зі стилізованим зображенням козацького суднаGoogle Україна

Трішки фото з військового параду, який почався на Хрещатику у Києві.

У Києві розпочався Марш захисників, повідомляє наша кореспондентка. До маршу долучились кілька тисяч людей:

ветерани війни на Донбасі, волонтери, військові медики та капелани, діаспора білорусів, а також рідні загиблих на Майдані.

Учасники маршу вийшли з прапорами України та фото загиблих. Люди на вулицях Києва проводжали учасників маршу оплесками та вигукували «Дякуємо». Також було чутно «Слава Україні», «Україна понад усе» та «Путін — х**ло».

Марш захисників України, Київ, 24 серпня 2021 рокуОлександр Хоменко / hromadske