Україна та Польща засудили угоду США й ФРН щодо «Північного потоку-2». МЗС ініціює консультації з Єврокомісією
Україна та Польща назвали угоду США та Німеччини щодо «Північного потоку—2» відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи.
Про це йдеться у спільній заяві міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та міністра закордонних справ Польщі Збігнєва Рау.
Вони переконані, що це значно поглиблює кризу, яка триває, починаючи від рішення схвалити будівництво російського газогону ще у 2015 році — незадовго після вторгнення Росії в Україну.
Дипломати наголошують, що відмова від спроб зупинити будівництво трубопроводу «збільшує можливості Росії чинити деструктивний вплив на безпекову ситуацію в Європі, поглиблює розбіжності між державами-членами НАТО та ЄС».
Наголошується, що усі спроби відновити баланс безпеки в регіоні повинні також узгоджуватися з країнами, які найсильніше відчувають на собі негативні наслідки «Північного потоку-2». Спроби США та Німеччини міністри назвали недостатніми.
У МЗС країн наголошують, що далі працюватимуть разом зі своїми союзниками та партнерами, щоб зупинити запуск «Північного потоку-2».
Також Кулеба у Twitter повідомив, що відповідно до статті 274 Угоди про Асоціацію з ЄС Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо «Північного потоку-2». МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін.
Зазначимо, 21 липня Вашингтон та Берлін офіційно повідомили, про що домовилися щодо «Північного потоку-2». Німеччина зокрема обіцяє у разі використання Росією газопроводу для тиску на Україну стримувати РФ санкціями. Також Україну обіцяють підтримувати фінансово для отримання енергонезалежності. Детальні про ці домовленості читайте тут.
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи.