Україна вже у лютому зможе отримати вакцину від COVID-19 в межах COVAX. Схоже, це буде препарат від Pfizer ㅡ Ляшко

Україна вже у лютому зможе отримати перші вакцини від коронавірусу у межах глобальної ініціативи COVAX.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар Віктор Ляшко виданню LB.ua.

Він повідомив, що представники Глобального альянсу з вакцин та імунізації (GAVI) просили українську сторону підтвердити, чи спроможна держава вже найближчим часом прийняти мРНК-вакцину від коронавірусу.

У листі GAVI від 6 січня заявили, що у межах ініціативи COVAX в Україну готові доставити 100 тисяч доз вакцини (тобто для 50 тисяч людей). Підтвердження готовності отримати препарат Україна відправила вже 8 січня.

За словами головного санлікаря Віктора Ляшка, українці зможуть отримати вакцину від Pfizer/BioNTech або Moderna.

«Ще точно невідомо. Але швидше Pfizer, оскільки COVAХ працює з вакцинами, в яких є дозвіл від ВООЗ на екстрене використання. А єдина мРНК-вакцина, що отримала такий дозвіл, це Pfizer», ㅡ зазначив Ляшко.

Вже з лютого, після отримання вакцини, в Україні розпочнеться перший етап вакцинації. Для цього створять 375 мобільних бригад, які будуть проводити щеплення. А вже 15 січня в МОЗ буде поіменний список людей, які зможуть претендувати на вакцинацію.

«Зараз працюємо з Національною службою здоров’я України та з Мінфіном, щоб оплачувати кожен укол. Знаємо попередній тариф, знаємо, як в електронній системі охорони здоров’я буде обліковуватись кожен провакцинований, яка після цього буде оплата, яка додаткова мотивація для бригади», ㅡ зазначив головний санлікар.

А що з іншими вакцинами?

За словами Віктора Ляшка, у майбутньому Україна отримає й інші препарати в межах COVAX. Наразі офіційної заявки на реєстрацію вакцини в Україні ще немає, однак з цього приводу з усіма виробниками ведуться переговори.

Заступник міністра охорони здоров'я також заявив, що Україна нічим не ризикує при закупівлі китайської вакцини Sinovac. Раніше у МОЗ заявляли, що закуплять цю вакцину, якщо її ефективність перевищуватиме 70%.

Однак бразильський Інститут Бутантан, що проводив клінічні дослідження вакцини SinoVac, заявив, що ефективність препарату становить 50,38%.

На це у міністерстві зазначили, що дочекаються на узагальнений звіт від компанії-виробника. Якщо ж дієвість буде менша за 70% — повернуть гроші.

Що відомо про вакцини, на які претендує Україна?

Обидві вакцини, які згадує Віктор Ляшко, отримали схвалення від європейського регулятора для використання на території країн Європейського Союзу.

Вакцина від COVID-19 компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) показала 95-відсоткову дієвість у різних вікових, статевих, расових та етнічних групах, а також практичну відсутність побічних ефектів. Pfizer і BioNTech розраховують випустити до 50 млн доз вакцин у 2020 році та до 1,3 млрд доз до кінця 2021-го. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.

Про таку ж ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Вартість вакцини від компаній Pfizer і BioNTech становитиме $19,5, від Moderna — $25-37 за дозу. Однак для вакцинування одній людині необхідно вводити дві дози.