Українські вугільні електростанції є одними з найбільших забруднювачів повітря у Європі — звіт

Українські вугільні електростанції відповідальні за більшість викидів у повітря у Європі. За звання найгіршого забруднювача Європи ми змагаємося з Туреччиною та країнами Балканського півострова.

Про це йдеться у звіті аналітичного центру Ember.

У дослідженні аналізували викиди від вугільних електростанцій у повітря з 27 країн-членів ЄС, Великої Британії, Туреччини, а також країн-членів Міжнародна організація з розширення енергетичного ринку Євросоюзу на країни Південно-Східної Європи та інші країни. Україна набула статусу Договірної Сторони в Енергетичному Співтоваристві 1 лютого 2011 року.Енергетичного співтовариства: Албанії, Боснії та Герцеговини, Косово, Грузія, Північної Македонії, Сербії, Чорногорії та України.

Забруднення повітря оцінюють за трьома показниками викидів:

  • PM10 — тверді мікрочастинки, розміром до 10 мікронів. Вони можуть спричиняти хвороби дихальних шляхів;
  • SO2 — діоксид сірки. У високих концентраціях може викликати небезпечне для життя накопичення рідини в легенях;
  • NOx — оксиди азоту. Гази, які викликають запалення дихальних шляхів і порушують клітинні механізми.

Те, що Україна не могла прозвітувати про викиди з електростанцій на непідконтрольних територіях, не завадило їй стати одним із найбільших забруднювачів повітря у Європі.

Так, українські вугільні електростанції відповідальні за 72% викидів PM10. Зокрема до топ-10 забруднювачів увійшли 8 українських електростанцій, на першому місці Курахівська теплова електростанція. А у першій тридцятці зазначені 18 українських ТЕС.

Українські вугільні електростанції відповідальні за більшість викидів PM10 у ЄвропіСкріншот

Також Україна спричиняє 27% викидів SO2. За нами розмістилися Туреччина (24%), Сербія (15%) та Боснія і Герцеговина (11%).

Зокрема Бурштинська теплова електростанція посідає перше місце за кількістю викидів SO2. Загалом лише 10 електростанцій відповідальні за 44% викидів SO2 в Європі від вугільної енергетики.

Серед 30 електростанцій, які забруднюють діоксидом сірки, 12 — з України, 6 — із Туреччини, по чотири — з Сербії та Боснії і Герцеговини, а також по одній — з Чорногорії, Північної Македонії, Польщі та Болгарії.

Натомість найбільше викидів оксидів азоту виробляє Туреччина (20%). Далі — викиди з електростанцій Німеччини, України (по 16%) та Польщі (14%).

Водночас у першій тридцятці вугільних електростанцій, які викидають оксиди азоту, українських найбільше — дев’ять, зокрема Запорізька ТЕС на другому місці.

Як ідеться у дослідженні, Україна виробляє 34% споживчої енергії на 20 вугільних електростанціях, які збудували ще до 1976 року. На жодній із них, крім другого енергоблоку Трипільської ТЕС, немає обладнання для десульфурації — очищення димових газів від сполук сірки.

Дослідники вказують, що Україна має потенціал до розвитку альтернативних джерел енергії, зокрема від сонця та вітру. Експерти прогнозують, що Україна могла б відмовитися від вугільних електростанцій до 2030 року.