Пандемія коронавірусу не вплинула на концентрацію парникових газів в атмосфері, хоча викиди й справді знизилися — ООН

На тлі карантину, введеного через пандемію коронавірусу, у світі значно скоротилися викиди парникових газів, які шкодять довкіллю. Втім їхня концентрація в атмосфері навіть збільшилася порівняно з попередніми роками.

Про це йдеться у новій редакції «Бюлетеня про парникові гази», який щорічно оприлюднює Всесвітня метеорологічна організація — спеціалізована установа ООН.

Концентрація вуглекислого газу в атмосфері вимірюється в пропромілле (ppm) — частинках на мільйон. У 2019 році середній показник концентрації для всього світу, за даними ВМО, складав 410,5 пропромілле, що на 2,6 пропромілле більше, ніж у 2018 році, а ще — становить 148% від доіндустріального рівня.

Зростання концентрації вуглекислого газу протягом 2018-19 років більше, ніж протягом 2017-18 років, а абсолютний показник для 2019 року більший, ніж у середньому протягом останнього десятиліття.

Унаслідок масової самоізоляції людей та інших коронавірусних обмежень обсяг викидів вуглецю людством у 2020 році скоротився в середньому на 4,2-7,5%, досягнувши пікового значення у 17% під час періоду найбільшого закриття промислових підприємств. Та попри це, темпи зростання концентрації вуглекислого газу в повітрі продовжують зростати, хоча й дещо повільніше у порівнянні з минулим роком (на 0,08-0,23 пропромілле).

Це не зовсім нове відкриття: ще на початку червня американські дослідники заявили, що сповільнення економічної діяльності та карантинні обмеження, введені через пандемію коронавірусу, не призвели до видимої зміни концентрації парникових газів в атмосфері Землі.

Десь ситуація навіть погіршується

Окремі спостережні станції ВМО (зокрема, в Австралії та на Гаваях) навіть виявили зростання цього показника: у вересні 2020 року концентрація вуглекислого газу там була на 2-3 пропромілле більшою, ніж у вересні 2019-го.

Окремо автори бюлетеня ВМО згадали про метан. Дані за 2020 рік поки недоступні, але відомо, що у 2019 році концентрація цього парникового газу в атмосфері також зросла. При цьому на людську діяльність припадає близько 60% викидів метану, решта — природні чинники.

Як зазначають автори бюлетеня, тимчасове зниження темпів зростання концентрації вуглекислого газу в атмосфері перебуває в межах природної мінливості (1 пропромілле), а тому сказати точно, що саме посприяло цьогорічному зниженню показника — локдауни чи природні чинники, — важко.

«Скорочення викидів парникових газів унаслідок локдауну — це лише невеличке падіння на графіку, що тягнутиметься роками. Нам потрібне стале вирівнювання цієї кривої», — заявив генеральний секретар ВМО Петтері Таалас із нагоди публікації бюлетеня.