Український офіс Amnesty International заявив, що не брав участь у підготовці звіту про українську армію

Український офіс правозахисної організації Amnesty International не брав участь у підготовці та поширенні доповіді, у якій ідеться, що українська армія наражає цивільних на небезпеку.

Про це нам у коментарі повідомила речниця «Amnesty International Україна» Катерина Мітєва.

«Український офіс не брав участі ані в підготовці, ані в розповсюдженні цієї інформації. За правилами організації, під час збройних конфліктів та воєн документуванням порушень і злочинів займається виключно Департамент реагування на кризи», — пояснила речниця.

Натомість від початку повномасштабної війни український офіс Amnesty International адвокатує питання розслідування Україною та іншими державами воєнних злочинів росії, скоєних в Україні, зазначають в офісі.

«Як міжнародна організація Amnesty International займається розслідуванням і документуванням воєнних злочинів усіх сторін, які беруть участь у війні. З 24 лютого дослідники та дослідниці організації задокументували десятки воєнних злочинів на території України і довели, що вони були скоєні саме російськими військовими», — кажуть в організації.

У пресслужбі наголошують, що потрібно розрізняти воєнні злочини та порушення міжнародного гуманітарного права (МГП), яким регулюють закони та звичаї війни. Лише найтяжчі порушення МГП вважаються воєнними злочинами й потребують притягнення винних до кримінальної відповідальності.

«Команда Департаменту реагування на кризи Amnesty International не зафіксувала жодного воєнного злочину українських військових», — заявили в «Amnesty International Україна».

Загалом же дослідники та дослідниці правозахисної організації фіксують воєнні злочини на основі детального аналізу та верифікації всіх доступних фото- і відеодоказів, свідчень очевидців, даних радарів та супутникових знімків.

Якщо є доступ до об‘єкта, на місцях оцінюються залишки зброї та ступінь і характер руйнувань. Зокрема, так збирали докази воєнного злочину росії під час атаки на Драмтеатр у Маріуполі.

Що передувало?

Правозахисна організація Amnesty International 4 серпня опублікувала доповідь, у якій заявила, що українські військові у спробі відбити російських окупантів наражають на небезпеку цивільне населення.

З квітня по липень експерти аналізували російські удари у Харківській, Миколаївській областях і на Донбасі. В організації заявили, що знайшли докази того, що ЗСУ завдавали ударів із житлових районів, а також базувались у цивільних будівлях у 19 містах і селах.

За даними організації, ЗСУ нібито створюють бази та розміщують озброєння в житлових районах, зокрема у школах і лікарнях. Це, мовляв, порушує міжнародне гуманітарне право, оскільки перетворює цивільні об'єкти на військові цілі.

Однак в організації кажуть, що міжнародне гуманітарне право не забороняє сторонам конфлікту базуватися в школах, де не відбувається навчання. Але військові зобов’язані уникати використання шкіл, які розташовані поблизу приватних або багатоквартирних будинків цивільних, без нагальної військової потреби. А якщо все ж таки розміщуються у школах, то мають попередити про це цивільних і допомогти їм евакуюватися. «Здається, цього не сталося у випадках, які розглядала Amnesty International», — підсумували у звіті.

Також в Amnesty наголосили, що російські військові здебільшого завдають невибіркові удари зброєю з низькою точністю. Кажуть, що розміщення українських військових у населених пунктах жодним чином не виправдовує невибіркові атаки росії.

В Україні на звіт організації відреагували критично. Радник керівника Офісу президентаМихайло Подоляк нам у коментарі заявив, що будь-які заяви про порушення з боку української армії мають характер інформаційної операції для дискредитації ЗСУ та підриву постачання озброєння від західних партнерів.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав доповідь несправедливою і такою, що створює фальшиву реальність. А міністр оборони Олексій Резніков назвав «збоченням» будь-які спроби поставити під сумнів право українців опиратися діям росії.