«Укроборонпром» постачав військові товари до М'янми у 2020 році ㅡ до держперевороту у країні

Державний концерн «Укроборонпром» у першій половині 2020 року продав до М'янми товари та послуги військового призначення на близько 3 мільйони доларів у межах угоди про співробітництво між країнами. Після держперевороту у М'янмі, коли до влади прийшов новий військовий уряд, на вулицях країни помітили українські БТРи.

Про постачання повідомив перший заступник гендиректора «Укроборонпрому» Роман Бондар на запит «Радіо Свобода».

Зокрема у концерні зазначили, що військові товари постачали за угодою між Кабінетом міністрів України та урядом М’янми про військово-технічне співробітництво від 3 квітня 2019 року. За виконання цих домовленостей відповідає Міністерство оборони.

У межах угоди Україна надала М'янмі обладнання для виробництва корпусів легкоброньованої техніки, відповідні послуги, запчастини та комплектуючі, послуги з продовження ресурсу озброєння та військової техніки різних типів.

Водночас в «Укроборонпромі» не знають, яка кількість озброєння та військової техніки українського виробництва є на озброєнні у військових М'янми. Також концерн зазначає, що не отримував звернень від європейських та американських партнерів щодо постачання товарів військового призначення до М’янми.

Раніше у Міноборони пояснили, що уклали угоду співробітництво з М’янмою ще у 2018 році ㅡ за майже три роки до військового перевороту в країні. Там зазначили, що не отримували звернення від ЄС або США щодо постачання зброї та техніки до М’янми, але у разі запровадження санкцій проти неї готові виконувати міжнародні зобов’язання.

Нагадаємо, у лютому колишній посол Європейського союзу в М’янмі Крістіан Шмідт поширив у Twitter відео, як на вулицях М’янми роз'їжджає задимлений український бронетранспортер БТР-3.

Тоді речник МЗС України Олег Ніколенко відповів, що ці БТРи країна отримала ще у 2004 році, а Україна як виробник не може відповідати за використання військової техніки, яку інша країна придбала понад 15 років тому.

Він додав, що українська влада засуджує події у М'янмі та 12 лютого Україна стала співавтором резолюції Ради ООН з прав людини із закликом утриматися від насильства та відновити верховенство права у країні.

А що сталось у М'янмі?

У М’янмі військові 1 лютого влаштували державний переворот. Вони відсторонили від влади та затримали лідерку керівної партії «Національна ліга за демократію» Аун Сан Су Чжі та інших високопосадовців. Військові заявили, що затримання стали відповіддю на «фальсифікацію» парламентських виборів, які відбулися в країні в листопаді 2020 року.

Влада в М'янмі перейшла до головнокомандувача збройними силами Мін Аун Хлайна. Раніше він погрожував скасувати Конституцію, якщо «закони не будуть виконуватися». Тоді військові заперечували, що головнокомандувач погрожував влаштувати державний переворот.

3 лютого Аун Сан Су Чжі звинуватили в незаконному зберіганні рацій удома, а пізніше — у нібито порушенні закону про ліквідацію надзвичайних ситуацій. А президента країни Віна М'їна звинувачують у «порушенні карантину». Обох посадовців затримали військові.

Правозахисні організації та міжнародна спільнота загалом засудили дії військових. Хоча деякі країни, як-от Китай і Росія, заявили про підтримку влади Мін Аун Хлайна.

Після держперевороту в країні спалахнули масштабні протести проти влади військових. Поліція, своєю чергою, вдалася до жорстких розгонів протестувальників. За даними ООН, під час під час антиурядових мітингів загинули щонайменше 138 мирних протестувальників.