«Систематичні порушення». В ООН розповіли про розслідування Україною злочинів через війну на Донбасі

Управління Верховного комісара ООН із прав людини (УВКПЛ) заявило про «систематичні порушення» під час розслідувань на підконтрольній Україні території кримінальних злочинів, пов’язаних із війною на Донбасі.

Про це йдеться в доповіді відомства, яка опинилася в нашому розпорядженні.

УВКПЛ зазначає, що під час розгляду кримінальних проваджень, пов’язаних із конфліктами, її спостерігачі фіксували порушення прав на свободу та особисту недоторканність, на правову допомогу, справедливий розгляд, присутність під час розгляду справи та ефективний засіб правового захисту, а також порушення права не бути примушеним визнавати свою вину.

Зокрема, людей, які фігурують у кримінальних провадженнях, пов’язаних із конфліктом, часто затримували без ухвали суду; так само без рішення суду їм автоматично подовжували тримання під вартою, що суперечить міжнародному праву.

Призначені державою адвокати в таких справах «часто надавали послуги низької якості і діяли не в найкращих інтересах своїх клієнтів», йдеться в доповіді. Крім того, протягом 2017-18 років УВКПЛ зафіксувало вісім випадків нападів на таких адвокатів, пов’язаних із їхньою професійною діяльністю.

Управління Верховного комісара ООН із прав людини також вказує на втручання в незалежність суддів, які розглядають кримінальні справи, пов’язані з війною на Донбасі. Йдеться про тиск із боку прокурорів і напади на суддів «з боку членів крайніх правих та інших груп, які намагалися примусити суддів ухвалити певні рішення».

УВКПЛ заявило, що протягом 2014-2020 років задокументувало принаймні 55 випадків, коли затримані у справах, пов’язаних із війною на Донбасі, були змушені обмовити себе на відео.

«На практиці судді затверджували угоди про визнання винуватості без розгляду обставин їх укладення або суті справи, що підвищувало ризик зловживання зі сторони обвинувачення з метою забезпечення обвинувальних вироків за відсутності достатніх доказів», — додають у відомстві.

Правозахисна структура ООН, зрештою, звернула увагу на те, що законодавство України щодо розгляду кримінальних проваджень за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) не передбачає його право на повторний розгляд справи, що не дає такій людині представити свою позицію в ній. Це не лише суперечить міжнародній практиці, зазначають в УВКПЛ, а й перешкоджає екстрадиції таких осіб до України, а отже — і виконанню вироків щодо них.

Як ООН визначала ці порушення?

Управління Верховного комісара ООН з прав людини ґрунтує свою доповідь на роботі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні протягом 2014-2020 років. На підконтрольній території представники моніторингової місії мали безперешкодний доступ до «судових засідань та місць несвободи».

В основу доповіді лягли 673 поглиблені інтерв’ю із жертвами та свідками порушень прав людини, вчинені в контексті 517 кримінальних проваджень, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України.

«Інформація також була отримана від родичів жертв та їхніх адвокатів, представників органів влади, громадянського суспільства та інших джерел під час моніторингу 1280 судових засідань, а також з більш ніж 3300 судових рішень, офіційних документів, відкритих джерел і інших релевантних матеріалів», — зазначається в доповіді.