Правозахисні міжнародні організації Amnesty International та Human Rights Watch 4 роки тому викрили факти таємного утримування СБУ під вартою цивільних на Донбасі. hromadske своїм розслідуванням підтвердило ці факти. Тепер в організаціях наголошують, що вже нове керівництво спецслужби продовжує заперечувати існування таємних в’язниць, а з того часу в Україні не покарали причетних до цього людей.

У своїй заяві, яка є у нашому розпорядженні, Amnesty International та Human Rights Watch наголошують, що досі жоден із постраждалих не домігся справедливості, правди чи компенсації.

Водночас СБУ продовжує заперечувати існування таємних в’язниць і звинувачує «російську пропаганду» у поширені нібито неправдивої інформації, каже Марі Стразерс, директорка регіонального офісу Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії.

«СБУ вже очолює новий голова, але і він, на жаль, продовжує політику публічного заперечення. Поки всі підозрювані в кримінальних злочинах не будуть встановлені та притягнуті до відповідальності в рамках справедливого судового процесу, безперервна безкарність означатиме, що права цивільних осіб з обох сторін конфлікту і надалі будуть жахливо порушувати», — наголошує Стразерс.

У заяві також нагадують, що у квітні 2018 року Amnesty International отримала лист від СБУ із заявою про те, що у відомстві немає таємних тюрем. Всередині конверта була вирізка з каталогу меблів із зображенням розкішної спальні.

«Зображення не стосується листа, але чи його вклали задля жарту, чи як натяк на певні спальні місця в ізоляторі, існування яких було заперечно, — ця відповідь уособлює почуття безкарності за серйозні порушення прав людини», — йдеться в заяві правозахисників.

Фото у конверті від СБУ, яке отримали правозахисники
Фото:

Amnesty International

Що це за таємні в'язниці СБУ?

У 2016 році міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch опублікували доповідь про незаконно утримуваних по обидва боки лінії зіткнення. З українського боку, за їхніми даними, людей утримували в будівлі Харківського управління СБУ. В самій Службі безпеки цю інформацію досі заперечують, попри те, що у ній змінилося керівництво.

Громадське провело розслідування, яке дає підстави стверджувати, що так звані «таємні тюрми СБУ» дійсно функціонували.

Журналісти hromadske поспілкувалися з п'ятьма особами, які стверджують, що понад рік їх утримували в ізоляторі Харківського управління СБУ без суду та слідства. 

Чому це важливо?

На відміну від самопроголошених «Л/ДНР», Україна — правова держава і для затримання будь-кого повинна бути законна підстава. Якщо так звані таємні в’язниці СБУ дійсно існували і там дійсно утримували зловмисників, то їм мали висунути офіційні звинувачення. 

Поділитись: