Уже 120 українців хочуть виїхати з Афганістану. Є проблеми з тим, як безпечно доставити людей у Кабул та аеропорт

Уже 120 українців звернулися до дипломатів із бажанням евакуюватися з Афганістану, де владу захопило угруповання «Талібан». В аеропорту Кабула є український літак, але він не зміг вилетіти через перекриття людьми злітних смуг.

Про це нам розповів заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін.

Напередодні повідомлялось про 90 українців, які чекають на евакуацію. За словами заступника міністра, кількість українців, які звертаються по допомогу продовжує зростати.

«Проблеми в усьому, зокрема в тому, як безпечно доставити їх (людей — ред.) до Кабула. Друга частина — доставити безпечно людей до аеропорту: дороги перекриті, не зрозуміло ким контролюються, всюди стрілянина. Декілька наших груп мали декілька безуспішних спроб дістатися аеропорту», — зазначив Єнін.

Він пояснює, що на летовищі є цивільний сектор під контролем «Талібану», який зайняли тисячі людей, і військовий сектор, який поки контролюється американськими військовими. Від учора, 16 серпня, афганська адміністрація закрила повітряний простір над Кабулом до подальших повідомлень.

«Виліт дозволено поки що лише військовим літакам, але ситуація постійно змінюється. В аеропорту Кабула стоїть ще один літак, який планував летіти в Україну ще учора (16 серпня — ред.) вранці, проте через перекриття смуги десятками тисяч людей він просто не мав змоги зрушити з місця», — сказали у міністерстві.

Поки незрозуміло, коли цей літак зможе вилетіти з Кабула. Наразі ж Україна працює з партнерами, збирає інформацію про громадян, надає рекомендації безпеки.

«Ми звертатимемося по допомогу до інших країн, і теж по ходу вивозитимемо іноземців», — сказав Єнін

Україна 15 серпня змогла вивезти з Афганістану 79 людей, восьмеро з них — українці, більшість евакуйованих — громадяни Афганістану. Дев'ятеро з них уже попросили про статус біженця в Україні.

Єнін розповів, що ті іноземці, які мали Шенгенські візи або візи інших держав, купили квитки й перебували у Києві в режимі транзиту. Вони вилетіли у різні точки призначення упродовж доби.

«Частина лишилась у Києві. З ними працюють наші спецслужби, міграційні органи, щоб визначитися з їхнім подальшим статусом», — сказав заступник міністра.

Також іноземців, за словами Єніна, відправили на самоізоляцію в одне з безпечних місць, де з ними працюватимуть лікарі.

Що відбувається в Афганістані?

З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.

Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.

Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.

15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.