В Афганістані залишилися понад 230 громадян України та їхніх родичів ㅡ посол
На території Афганістану ще перебувають понад 230 людей, які є громадянами України або їхніми родичами. Напередодні Україна вже вивезла понад 250 українців, членів їхніх сімей та іноземців.
Про це повідомив посол України в Таджикистані та Афганістані Василь Серватюк в інтерв’ю LB.ua.
За словами дипломата, дві жінки, які наразі перебувають в Афганістані, є етнічними українками. Вони вийшли заміж та проживали в Афганістані на постійній основі. Решта громадян є етнічними афганцями, які мають в Україні родичів та через різноманітні причини нині перебувають на афганській території.
Наразі, за словами посла, Україна вже вивезла з Афганістану понад 250 своїх громадян. Більшість із них доправили трьома евакуаційними рейсами з Києва. Ще 20 громадян (в одного ще було двоє родичів) евакуйовані міжнародними партнерами України.
Дипломат зазначив, що зараз громадяни України та члени їхніх сімей в Афганістані не потребують гуманітарної допомоги.
Найважче, за словами Серватюка, було вивезти 12 українців, які застрягли на військовій базі. Окрім того, були ще три українські інженерні групи, які працювали в Афганістані за контрактом. А втім, їх усіх знайшли та евакуювали. Також із країни вивезли кількох українських бізнесменів, які вели свою діяльність в Афганістані.
Серватюк розповів, що евакуювати людей з аеропорту Кабула було складно через скупчення людей, які намагаються потрапити на територію летовища, а також три лінії контролю «Талібану», де відбувається перевірка всіх охочих вилетіти з країни.
Проте зараз Україна має альтернативні шляхи збору та відправлення людей без використання місць у безпосередній близькості до летовища, каже посол.
Що відбувається в Афганістані?
Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
Зрештою 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.
Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».
Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так.