В Азербайджані заявили, що в Нагірному Карабаху будуть турецькі миротворці. У Кремлі кажуть, що таке не обговорювали
Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що за новими домовленостями у регіоні Нагірного Карабаху будуть не лише миротворці від РФ, але і від Туреччини. У Кремлі кажуть, що це питання не обговорювали.
За словами Алієва, у миротворчому центрі мають бути і російські, і турецькі військові, цитує слова президента «Радіо Азатутюн».
Натомість речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що про турецьких військових у Нагірному Карабаху немає ні слова у тексті про припинення військових дій, передає «Интерфакс».
«Про це сторони не домовлялися. Перебування турецьких солдатів у Карабаху не погоджувалося», — сказав речник. Він додав, що обговорювалося створення центру моніторингу умов припинення вогню, де могла б брати участь Туреччина. Проте цей центр мав би бути не в Нагірному Карабаху. Його створення ще можуть обговорювати.
Припинення війни в Нагірному Карабаху
Азербайджан та Вірменія за посередництва Росії домовилися припинити військові дії в регіоні Нагірного Карабаху після опівночі 10 листопада. Попередні спроби перемир'я були невдалими, але поки сторони не заявляють про зрив угоди.
Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці, а саме: 1960 військовослужбовців зі стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів, 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки.
Також домовилися про те, що Вірменія має повернути частину територій, країни можуть провести обмін полоненими, а біженці можуть повернутися додому — детальніше про це тут.
Що відбувалося в Карабаху?
З 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху відновилися бойові дії. Сторони звинувачували одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляли про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.
9 жовтня країни за посередництва Росії намагалися встановити перемир'я, але майже одразу повідомили про його зрив. Ще одне перемир'я намагалися встановити за участі США, але воно теж виявилося неуспішним.
У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.
Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.