Азербайджан та Вірменія домовилися про припинення війни у Нагірному Карабаху. І навіть не повідомляють про зрив миру
Азербайджан та Вірменія за посередництва Росії домовилися припинити військові дії в регіоні Нагірного Карабаху після опівночі 10 листопада. У Єревані через це спалахнули протести, проте поки сторони не заявляють про зрив домовленостей.
Про домовленості спершу повідомили прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян та президент РФ Володимир Путін.
Після цього у Єревані тисячі людей вийшли на протести та захопили будівлю уряду. Пашинян закликав людей розійтися та довіритися йому. Він запевнив, що «не зробив нічого не чесного». Зранку прем'єр повідомив, що з його помешкання вкрали комп'ютер, годинник, парфуми, водійське посвідчення та інші речі.
Російське видання «РИА Новости» опублікувало документ, про який домовилися лідери трьох країн та який зачитав президент Азербайджану в телеефірі:
- Оголошується про повне припинення вогню і всіх військових дій у Нагірному Карабаху з 00:00 за Москвою (23:00 за Києвом) 10 листопада 2020 року. Азербайджан і Вірменія зупиняються на займаних ними позиціях;
- Азербайджан та Вірменія мають провести обмін полоненими;
- Внутрішньопереміщені особи та біженці повертаються на територію Нагірного Карабаху і прилеглих районів під контролем Верховного комісара ООН у справах біженців;
- Розблоковуються всі економічні та транспортні зв'язки, надалі країни мають домовитися про будівництво доріг, які об'єднають Нагірний Карабах та західні частини Азербайджану;
- Агдамський район і території, які утримує Вірменія в Газахскому районі Азербайджану, мають повернути Азербайджану до 20 листопада 2020 року. До 15 листопада Вірменія має повернути Азербайджану Кельбаджарський район, до 1 грудня ㅡ Лачинський район, але країна зберігає Лачинський коридор. Він має забезпечувати зв'язок Нагірного Карабаху з Вірменією;
- Уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі та вздовж Лачинського коридору з'являються російські миротворці: 1960 військовослужбовців зі стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів, 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки;
- Російські миротворці з'являються одночасно з виведенням вірменських військ із зони бойових дій. Миротвоці РФ будуть у регіоні 5 років з автоматичним продовженням терміну на ще 5 років, якщо жодна зі сторін за 6 місяців до закінчення терміну не заявить про намір припинити виконання умови;
Попри те, що в домовленостях ідеться про російських миротворців, президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що у Нагірному Карабаху буде спільна миротворча місія Росії та Туреччини.
Як передають «РИА Новости», російські миротворці вже направилися до регіону Нагірного Карабаху.
У Міноборони Вірменії повідомили, що будуть виконувати рішення очільників країни щодо Нагірного Карабаху. Водночас президент Вірменії Армен Саргсян заявив, що дізнався про припинення війни з медіа і до цього з ним ніхто не обговорював закінчення військових дій у Нагірному Карабаху.
Політик пообіцяв ініціювати політичні консультації, щоб «якомога швидше погодити рішення, що випливають з нашого порядку денного щодо захисту національних інтересів». На ці консультації президент виділив 10 днів.
А вірменська опозиція подумує, як відправити у відставку Пашиняна та анулювати у парламенті угоди про Карабах, передає «Интерфакс-Украина».
Попередні спроби домовитися
9 жовтня очільники Міністерств закордонних справ Азербайджану та Вірменії домовилися у Москві про перемир'я. На зустрічі, яка тривала понад 10 годин, вони вирішили, що з 12:00 (11:00 за Києвом) 10 жовтня припинять вогонь для того, щоб провести обмін полоненими, тілами загиблих за посередництва «Червоного Хреста».
Фактично припинення вогню у Карабаху не було. Сторони звинуватили одна одну у його порушенні та, як свідчать заяви лідерів країн, бойові дії не припиняються.
За посередництва США Азербайджан та Вірменія домовилися про нове перемир'я з 26 жовтня, але майже відразу звинуватили одна одну в його порушенні.
Що відбувалося в Карабаху?
З 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху відновилися бойові дії. Сторони звинувачували одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляли про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.
У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.
Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.
- Поділитися: