В банку чи в банці? Чи варто забирати депозити і скуповувати валюту
Маєте депозит або гроші на рахунку і роздумуєте над тим, чи забрати їх, щоб покласти вдома під матрас або закатати в банку (слоїк)? Прочитайте перед цим наш матеріал.
То по депозити бігти?
Ні, не бігти. Адже ваші гроші — це одночасно і товар, і робочі конячки економіки. Якщо ви поклали свої заощадження на депозит, то з цих грошей банк кредитує, до прикладу, бізнес. Ви отримуєте відсотки, а підприємці — кошти, щоб розвиватися, заробляти більше і, зрештою, платити більше податків у бюджет. Це все паралельні й тісно пов'язані процеси.
А кредитувати є кого. Наприкінці минулого року було рекордне зростання попиту на бізнес-кредити — найбільший попит мали короткострокові, гривневі кредити і позики для малих та середніх підприємців. Зростання Опитування IV кварталу 2021 року зафіксувало оптимістичні настрої банків стосовно ключових показників кредитування у 2022 році: 79% респондентів очікують зростання обсягу корпоративного портфеля. Тут і далі відповіді респондентів не зважені: один банк — один голос.обсягів корпоративних кредитів прогнозують і у 2022 році — такі очікування у більшості українських банків.
Тож із достроковим зняттям депозиту не лише ви втрачаєте накопичені відсотки — без грошей потенційно можуть залишитися й бізнеси.
Про різкий відтік депозитів поки що ані НБУ, ані українські банки не звітують. І це — хороший знак для економіки.
І долар не скуповувати?
Не треба. Хоча від початку року долар за офіційним курсом Нацбанку і зріс від 27,3 гривні за одиницю майже до 29-ти, проте це не значить, що треба терміново бігти й купувати долари про запас.
По-перше, так відбувається щороку. Якщо подивитися на курс гривні до долара за останні кілька років, помітимо, що американська валюта зазвичай дорожчає в січні-лютому, коли компаніям вона потрібна. І поступово дешевшає влітку, коли зерно продають за кордон — натомість Україна отримує валюту. А найдешевший долар — часто в листопаді-грудні, коли українці продають свої запаси, готуючись до великих закупів чи Нового року.
Звісно, бувають і винятки. Так, у 2020-му, на початку коронакризи, долар максимально піднявся в ціні у березні — на тлі перших хворих на COVID-19 у країні та загальної паніки. Цього року, окрім сезонності, долару набивають ціну ще й новини про ймовірне вторгнення Росії.
По-друге, долар в Україні — це товар. А купувати товар у час найбільшого ажіотажу на нього — завжди погана ідея. Просто пригадайте, як зросли в ціні, наприклад, гірлянди перед новорічними святами або як дорожчають квіти перед днем Валентина чи 8 березня. У вас, імовірно, не виникає ідеї скупити про запас діодні вогники саме у грудні. Ви придбаєте їх лише за потреби, а запастися зможете на знижках після Нового року. Так само і з валютою.
Якщо ж попит на долар зростатиме, то і його ціна поповзе вгору. Зупинить це лише вливання нової валюти на ринок. Одного разу цим вливанням буцімто став… продаж українського футболіста в закордонний клуб. Принаймні так запевняв тодішній перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі. У своєму інтерв'ю Максим Нефьодов розповів, що продаж гравця «Шахтаря» втримав гривню від просідання за 40. Допомогла норма НБУ про обов'язковий продаж частини валютного виторгу.
Більшість українців, вочевидь, таку ситуацію розуміють. Так, голова Національного банку 20 січня заявив, що на валютному ринку не спостерігають панічних настроїв. А адміністративне регулювання — тобто будь-які заборони чи обмеження на купівлю валюти — НБУ не розглядає.
Це ж було вже!
2018 рік. 25 листопада російські судна обстрілюють і захоплюють українські кораблі біля Керченської протоки. Шестеро наших моряків зазнають поранень, а загалом на трьох українських катерах — 23 військових.
26 листопада в Україні на місяць запроваджують воєнний стан.
Згадали невизначеність, страх і паніку в цей час? Саме тоді НБУ фіксував і хвилювання на валютному ринку, і зменшення депозитів у банках.
Аби погасити ажіотаж, за перший тиждень воєнного стану НБУ продав на ринку 125 мільйонів доларів. Такою була ціна тижня паніки.
Цей ажіотаж тривав недовго. Згодом стало зрозуміло, що нового повномасштабного наступу Росія поки не планує, тож українці перестали так сильно хвилюватися. Тоді регулятор зміг навіть збалансувати ситуацію і достатньо швидко — у першій половині грудня — вже придбав 700 мільйонів доларів.
Зараз українські банки ще не побачили ані різкого відтоку депозитів, ані незвичного попиту на валюту. І якщо так піде далі, маємо шанси пройти цей кризовий період без чергових великих вливань від Нацбанку. А втім, якщо всі будуть вірити, що долар зросте, а готівка у банках закінчиться, і побіжать забирати депозити та скуповувати валюту, так і станеться. Адже паніка — найгірший ворог економіки.