В Ірані розбився український літак: що відомо

Літак Boeing—737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився після вильоту зміжнародного аеропорту Імам Хомейні, щонаоколицях Тегерана вранці 8 січня. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи 11 українців. Ми зібрали для вас головне, що наразі відомо про авіакатастрофу.

ОНОВЛЕННЯ: Секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов уранці 9 січня повідомив, що версій причин катастрофи 4: ураження літака зенітною ракетою, зіткнення з безпілотником або іншим об’єктом; вибух двигуна з технічних причин; теракт.

В МАУ оприлюднили список загиблих членів екіпажу та пасажирів.

Йдеться про рейс 752 «Тегеран — Київ», який упав неподалік аеропорту Імам Хомейні незадовго після зльоту — близько 4:30 за київським часом. Як зазначає онлайн-трекер Flightradar24, остання інформація про місцеперебування літака надійшла в районі міста Паранд, поблизу Тегерана.

Момент падіння літака ймовірно потрапив на відео.

Спершу інформація про авіакатастрофу з'явилася в іранських ЗМІ, невдовзі її підтвердив президент Володимир Зеленський.

«За попередніми даними, всі пасажири та члени екіпажу загинули. Наше посольство уточнює інформацію щодо обставин трагедії та списків загиблих. Мої щирі співчуття рідним та близьким всіх пасажирів і членів екіпажу», — написав президент.

Через катастрофу Зеленський терміново перервав поїздку до Оману і повертається до Києва. За його дорученням при Раді національної безпеки й оборони України створили оперативний штаб. До складу штабу увійшли прем'єр-міністр України, міністр закордонних справ, міністр оборони, міністр внутрішніх справ, голова Служби безпеки, голова Служби зовнішньої розвідки та голова Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Іранські ЗМІ назвали попередньою причиною катастрофи «технічні несправності». Водночас йорданське видання Al-Hadath повідомило, що літак могли випадково збити ракетою. У ніч на 8 січня Іран завдав ракетного удару по двох військовим базам США в Іраку. Це стало відповіддю на загибель іранського генерала Касема Сулеймані, якого 3 січня убили недалеко від Багдада за наказом президента США Дональда Трампа.

У посольстві України в Ірані наголосили, що причиною авіакатастрофи, за попередніми даними, стала аварії двигуна, версія теракту або ракетної атаки виключається. Однак невдовзі ця заява зникла з сайту посольства.

Натомість там з'явилися такі рядки: «Інформація щодо причин авіакатастрофи з'ясовується комісією. Будь-які заяви щодо причин аварії до рішення комісії не носять офіційного характеру».

Зеленський дав доручення Генеральному прокурору відкрити кримінальне провадження щодо катастрофи літака МАУ в Тегерані.

«Маємо відпрацювати всі можливі версії. Незалежно від висновків стосовно причин катастрофи в Ірані, буде проведено перевірку льотної придатності всього цивільного флоту», — зазначив президент.

Невдовзі офіс генерального прокурора розпочав досудове розслідування авіакатастрофи за статтею про порушення правил безпеки руху або експлуатації авіасудна.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що Україна домовляється з Іраном про спільне розслідування катастрофи літака МАУ. Також буде створена слідча комісія з представників силових і профільних відомств, відповідальних за цивільну авіацію.

На місці подій, в аеропорту «Імам Хомейні», перебувають посол і консул України в Ірані. Міністерство закордонних справ готує списки пасажирів, їх планують оприлюднити найближчим часом. Також МЗС відкрило гарячу лінію — +380442381657.

За даними компанії МАУ, на зазначений рейс придбали квитки 168 людей.

 У Раді нацбезпеки й оборони України повідомили, що на борту перебувало 11 громадян України: двоє пасажирів та 9 членів екіпажу. За даними міністр закордонних справ Вадима Пристайка серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.

Україна підготувала спеціальні борти для відправки в Тегеран по лінії Міністерства закордонних справ і Міноборони для вивезення тіл загиблих, наразі очікують на погодження іранської сторони для відльоту.

Також МВС України заявило, що готове направити до Ірану мобільну групу для пошукових операцій. Фахівці очікують на рішення Уряду України та іранської сторони.

Після катастрофи авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» призупинила виконання рейсів до Тегерана на невизначений термін

В авіакомпанії також розповіли, що аварії зазнав літак Boeing 737-800 з реєстраційним номером UR-PSR, який МАУ отримала у 2016 році (загальний вік авіасудна — 3,5 року, МАУ — перша і єдина його експлуатант). Останнє планове технічне обслуговування, за даними МАУ, відбувся 6 січня 2020 року.

У Boeing заявили, що готові допомогти авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» у зв'язку з авіакатастрофою.

Зазначимо, що Boeing 737-800 — дуже поширена модель пасажирських літаків, що використовується для польотів короткої та середньої дальності. Тисячі літаків використовуються авіакомпаніями по всьому світу.