В ОГП назвали причину, через яку Мамедову відмовили в допуску до держтаємниці
В Офісі Генпрокурора розповіли, чому заступнику генерального прокурора Гюндузу Мамедову, який вів справи щодо воєнних злочинів в анексованому Криму й на окупованій частині Донбасу, відмовили у наданні допуску до державної таємниці. Ця відмова стала однією з причин звільнення Мамедова з ОГП.
У відповідь на запит hromadske в Офісі Генпрокурора зазначили, що Служба безпеки України відмовила в допуску до державної таємниці Мамедову на підставі пункту 1 частини другої статті 23 Закону України «Про державну таємницю». Йдеться про повідомлення громадянином під час оформлення допуску недостовірних відомостей про себе. Які саме неправдиві відомості Мамедов надав, в ОГП не уточнили.
Спеціально уповноваженим держорганом у сфері забезпечення охорони державної таємниці є Служба безпеки України. Державні органи, органи місцевого самоврядування та інші підприємства й організації мають право провадити діяльність, пов’язану з держтаємницею, після надання спеціального дозволу від СБУ.
Там також зазначили, що наразі кадрова комісія з розгляду дисциплінарних скарг розглядає звернення щодо неналежного виконання прокурором посадових обов’язків, за результатами якого буде ухвалене рішення про наявність (відсутність) підстав для звільнення Мамедова.
Ми також попросили ОГП прокоментувати заяву юридичної компанії «Міллер», яка представляє інтереси Гюндуза Мамедова, щодо «систематичного тиску» та складних умов роботи, які «свідомо створювалися», і скорочення посади Мамедова. В Офісі Генпрокурора зазначили, що ця запитувана інформація не є предметом правового регулювання закону «Про доступ до публічної інформації».
Ми також звернулися по коментар до юридичної компанії «Міллер» ㅡ там зазначили, що наразі не коментують цю справу.
Що передувало?
Юридична фірма «Міллер», яка представляє інтереси Мамедова, оголосила про його наміри піти з ОГП 26 липня. Таке рішення компанія пояснила тим, що керівництво Офісу генпрокурора «свідомо створило складні умови роботи та всіляко блокує виконання Мамедовим… своїх посадових обов’язків».
Зокрема стверджувалося, що ОГП достроково припинив доступ Мамедова до держтаємниці (він був чинний до серпня) і скоротив його посаду. А ще там порушили низку дисциплінарних і кримінальних проваджень, де «розслідування не лише координується, а й фактично здійснюється підпорядкованими безпосередньо генпрокурорці підрозділами».
Сам Мамедов коротко зазначив про своє звільнення у Twitter.
В ОГП зі свого боку заявили, що проти Мамедова наразі порушене дисциплінарне провадження, і до його завершення Офіс генпрокурора не може звільнити його.
Хто такий Гюндуз Мамедов?
Наразі Мамедов — заступник генеральної прокурорки, протягом 25 років працював в органах прокуратури. У 2016 році він займався напрямком розслідування воєнних злочинів, вчинених на території анексованого Криму.
Наприкінці 2019 року вперше з початку війни на Донбасі Мамедов почав розвивати цю роботу на центральному рівні, охопивши ще й Донбас. Він також ініціював створення в органах прокуратури підрозділу, що захищає права дітей жертв і свідків злочинів.
30 червня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова призначила керівником «департаменту війни» замість Мамедова свого заступника Максима Якубовського. Однак чи не одразу ж змінила своє рішення і перепідпорядкувала департамент собі.
«Департамент війни» є структурним підрозділом ОГП, який здійснює нагляд за розслідуваннями злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу і пов’язаних зі збройною агресією РФ проти України.