В ООН заявили, що Іран стратив хлопця, якого засудили за вбивство у 16-річному віці. Сам Іран про це не повідомляв
Управління Верховного комісара ООН із прав людини заявило про страту в Ірані 30—річного чоловіка, якого засудили за вбивство у 16—річному віці. Управління засудило дії Тегерана й зазначило, що вони суперечать міжнародному праву.
Страченого чоловіка звали Мохамад Хасан Резаї. Його стратили вранці 31 грудня, а засудили ще у 2008 році — тоді Резаї було 16 років. Відомство зазначає, що страта неповнолітніх правопорушників заборонена міжнародним правом, якого Тегеран зобов’язаний дотримуватися.
«Ми також засмучені тим, що страта відбулася попри численні звернення й прохання з боку Управління Верховного комісара ООН із прав людини до уряду Ірану з цього питання», — йдеться в заяві УВКПЛ ООН.
За даними відомства, це принаймні четверта за 2020 рік страта іранців, яких засудили в неповнолітньому віці. А з 19 по 26 грудня Іран стратив загалом вісьмох людей і, за непідтвердженими даними, планує стратити ще вісьмох.
«За нашими даними, ще принаймні 80 засудженим у неповнолітньому віці загрожує смертна кара. Закликаємо владу Ірану припинити страту таких людей і негайно переглянути справи, де вони фігурують, відповідно до міжнародного права щодо прав людини», — йдеться в заяві.
Як уточнює Amnesty International, Резаї визнали винним у вбивстві чоловіка ножем під час бійки у 2007 році. За даними правозахисників, під час суду хлопцю відмовляли в доступі до адвоката й до сім’ї та зрештою змусили зізнатися у скоєнні злочину.
«У 2008 році суд засудив його і виніс смертний вирок саме на основі вибитих із нього "зізнань" — хоча він пізніше відмовився від них і заявив, що зізнався під тортурами», — повідомляла організація ще 18 грудня.
Влада Ірану та іранські ЗМІ не повідомляли про страту Резаї, зазначає Reuters. Інформагентство не змогло самостійно підтвердити факт такої страти, йому не вдалося також зв’язатися з органами влади — у четвер, 31 грудня, у країні почалися вихідні.
Відповідно до законодавства Ірану, повноліття громадянина визначається його пубертатним віком (15 років для хлопців і 9 — для дівчат). Утім у справах, де виносять смертний вирок, суддя може сам визначити, чи є відповідач повнолітнім. Водночас перевагу віддають національному законодавству, а не міжнародному праву.