В ООН заявили, що не можуть незалежно перевірити причину руйнування Каховської ГЕС
Генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив, що руйнування Каховської ГЕС є «ще одним руйнівним наслідком російського вторгнення в Україну». Він додав, що ООН не має доступу до інформації, щоб незалежно перевірити причину руйнування.
Про це він сказав журналістам, цитує CNN.
«Сьогоднішня трагедія — ще один приклад жахливої ціни війни для людей. Це має бути припинено. Напади на мирних жителів і критичну цивільну інфраструктуру повинні бути припинені», — сказав Генсек ООН.
Він додав, що ООН та гуманітарні партнери «швидко надають підтримку в координації з урядом України, зокрема питну воду, таблетки для очищення води та іншу важливу допомогу».
NBC News із посиланням на свої джерела пише, що уряд США має розвіддані, які вказують на те, що росія є винуватицею в підриві ГЕС. Адміністрація президента США Джо Байдена може поділитися частиною цих даних 6 червня.
Попередження України
Президент України Володимир Зеленський 20 жовтня 2022 року у зверненні до Європейської ради повідомив, що росіяни замінували дамбу й агрегати Каховської гідроелектростанції та можуть її підірвати.
Тоді, за словами президента, росія вже підготувала все, щоб підірвати дамбу. Зокрема, українських працівників вигнали з Каховської станції, її контролювали росіяни.
Глава держави казав про необхідність організувати міжнародну спостережну місію на Каховську ГЕС, повернути туди український персонал і забезпечити розмінування агрегатів і дамби.
Крім того, торік у жовтні українська розвідка зазначала, що окупанти спланували підрив дамби Каховської ГЕС завчасно — основні роботи із замінування були виконані ще у квітні 2022 року.
Що відомо про ситуацію на Каховській ГЕС?
Окупанти вночі проти 6 червня підірвали греблю Каховської гідроелектростанції — є загроза затоплення до 80 населених пунктів.
В «Укргідроенерго» повідомили, що гідроелектростанція не підлягає відновленню — унаслідок підриву машинної зали зсередини ГЕС повністю зруйновано. «Енергоатом» та МАГАТЕ повідомили, що наразі безпосереднього ризику для безпеки ЗАЕС через підрив немає, але на станції обговорюють подальші заходи.
Служба безпеки України вже відкрила кримінальне провадження за статями про екоцид та порушення звичаїв війни.
Керівник «Укргідроенерго» Ігор Сирота розповів, що за приблизними оцінками, внаслідок підриву Каховської ГЕС буде затоплено 35-37 сіл. На відновлення станції знадобиться до мільярда доларів США та 5 років.
Водночас голова парламентського Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду вважає, що через підрив Каховської ГЕС сільськогосподарські посіви у Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях опинилися під загрозою знищення.
Більше інформації про наслідки підриву Каховської ГЕС ми збираємо в текстовому онлайні.