В Орбана пояснили, чому блокують вступ Швеції до НАТО, пригадавши Стокгольму заяви проти уряду Угорщини

Політичний радник прем’єр—міністра Угорщини Балаш Орбан пояснив, чому Будапешт не поспішає схвалювати заявку Швеції про вступ до НАТО. Це була відповідь на заяву прем’єр—міністра Швеції Ульфа Крістерссона, що він збирається поговорити зі своїм угорським колегою.

Причини, чому Угорщина не бажає ратифікувати заявку Швеції, Орбан перерахував у Twitter.

Зокрема, він пригадав слова самого Крістерсона, тоді ще не прем’єр-міністра, а лідера ліберально-консервативної «Помірної партії». У березні 2021 року Крістерсон закликав тиснути на «уряд Угорщини та підтримувати дедалі сильнішу опозицію».

Далі Орбан навів цитату нинішньої міністерки у справах ЄС Джессіки Россуолл, теж представниці «Помірної партії». У червні 2021 року вона закликала ЄС припинити виплати Угорщині.

Ще один вислів, який наводить політичний директор у офісі прем’єр-міністра Угорщини, належить тодішньому лідеру «Ліберальної партії», а тепер міністру зайнятості та інтеграції. У травні 2022 року він назвав уряд Угорщини «ксенофобським та націоналістичним», який «продовжує порушувати принцип верховенства права та відмовляється від підтримки України».

«Доброго ранку, Стокгольме!» — закінчив свій пост Орбан.

Що передувало?

Шведський прем’єр-міністр Ульф Крістерссон 23 березня заявив, що хоче отримати відповіді від прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про те, чому його країна відмовляється схвалювати заявку Швеції на вступ до НАТО.

«Я поставлю питання, з якої причини вони зараз заявляють, що збираються відокремити Швецію від Фінляндії [у вступі до НАТО]. Це сигнали, яких ми раніше не отримували», — заявив Крістерссон.

Швеція чекає рішення Туреччини та Угорщини

У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.

А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.

Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.

Проте переговори Швеції з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.

Ердоган 17 березня оголосив, що його країна починає процес ратифікації заявки Фінляндії про вступ до НАТО окремо від Швеції.

Після цього угорська керівна фракція «Фідес», яка має більшість у парламенті, також вирішила ратифікувати членство Фінляндії в НАТО. Рішення щодо Швеції ухвалюватиме пізніше.