В Україні зареєстрували інноваційний препарат проти туберкульозу. Врятує тих, для кого недієві традиційні ліки — МОЗ
Міністерство охорони здоров'я зареєструвало інноваційний препарат для лікування туберкульозу — Претоманід.
Про це повідомив очільник МОЗ Віктор Ляшко під час брифінгу 8 грудня.
За його словами, цей медпрепарат подарує надію пацієнтам, які мали низькі шанси на одужання через недієвість уже наявних препаратів проти важких форм туберкульозу.
Як пояснили в МОЗ, новий препарат застосовуватимуть в інноваційному режимі, коли замість 4-5 сильнодійних ліків будуть використовувати три препарати і з коротшим терміном вживання.
За словами завідувачки відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яни Терлеєвої, препарат допоможе врятувати життя близько 1300 людей зі стійкими формами туберкульозу, а також створить можливість ефективно лікувати не менше як 90% людей із туберкульозом.
Зазначимо, що Україна є 5-ю країною у світі, яка надала дозвіл на використання Претоманіду регулювальними органами.
Наприклад, у серпні 2020 року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) схвалило застосування нового препарату Претоманіду для лікування стійкої форми туберкульозу, а також для випадків невдачі лікування мультирезистентного туберкульозу. Претоманід також отримав дозвіл на торгівлю від Європейського агентства з лікарських засобів (EMA).
«Постантибіотикова ера»
Віктор Ляшко під час брифінгу також нагадав, що сьогодні стійкість до антимікробних препаратів є однією з найсерйозніших загроз для охорони здоров’я.
«Щорічно у світі близько 700 тисяч людей помирають від інфікування стійкими до антибіотиків бактеріями. За втрати контролю над призначенням та лікуванням антибіотиками ця цифра може сягнути 10 млн смертей щороку вже через 25 років. І це не картина з фільмів жахів. Це можливе настання постантибіотикової ери», — запевняє міністр.
Він уточнив, що йдеться про час, коли антибіотики перестануть працювати і будь-яка хвороба, що сьогодні за правильного лікування антибіотиками минає майже непомітно, може стати смертельно небезпечною.
Очільник МОЗ також нагадав, що антибактеріальні препарати недієві проти вірусів, зокрема проти коронавірусу SARS-CoV-2. Тому, за словами Ляшка, COVID-19, як і будь-яка інша вірусна інфекція, не є прямим показом для призначення антибіотиків.
Натомість він додав, що призначення антибактеріальної терапії для пацієнтів із COVID-19 виправдане лише за наявності ознак бактеріальної інфекції, і наголосив, що встановлення цих ознак — прерогатива лікаря.
Автор : Маркіян Климковецький