Вакцина №8. Найголовніше, що варто знати про індійську вакцину проти COVID-19, яку затвердила ВООЗ
Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила для екстреного використання індійську вакцину проти COVID—19 Covaxin, яку досі, крім Індії, використовували лише в кількох країнах. Про її ефективність, особливості застосування, переваги й технологію, за допомогою якої створений цей препарат, — читайте у нашому матеріалі.
Індійський винахід
Covaxin — не нова вакцина. Її розробила індійська компанія Bharat Biotech спільно з Національним інститутом вірусології, із січня цього року вона застосовується в Індії. Крім того, вакцина Covaxin дозволена ще в кількох країнах, зокрема на Філіппінах, в Ірані, Мексиці, Зімбабве та деяких інших.
Але 3-го листопада ВООЗ надала їй дозвіл на екстрене використання. Це спеціальний статус, який дозволяє в умовах надзвичайної ситуації якнайшвидше забезпечити населенню доступ до нових препаратів чи медичних технологій. Завдяки рішенню ВООЗ інші країни зможуть легше схвалити використання вакцини у себе. Цього разу це особливо важливо для небагатих країн, адже, на відміну від новітніх РНК-вакцин, вона не потребує спеціального устаткування для зберігання і транспортування.
Водночас експерти продовжують аналізувати нову інформацію про безпеку та ефективність цього препарату. Covaxin стала восьмою вакциною, що отримала такий дозвіл ВООЗ.
«Мертві віруси»
Індійська вакцина створена на основі інактивованого вірусу. Це перевірена часом технологія, що лежить в основі цілої низки інших препаратів. У схожий спосіб, зокрема, виготовляють вакцини проти поліомієліту, грипу, кашлюку, сказу та японського енцефаліту, які використовуються вже багато років.
Для її виготовлення вірусні частки обробляють так, що вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну відповідь. Умовно кажучи, це «мертві віруси». Для того, щоб підсилити імунну відповідь організму, до складу вакцини додають спеціальну речовину — ад'ювант на основі алюмінію. Такі речовини також давно використовуються в інших вакцинах.
Як її випробували
Для того, щоб потрапити на ринок, Covaxin (як і будь-яка інша вакцина) спочатку пройшла доклінічні випробування — на тваринах, а потім клінічні дослідження — на людях. Третій, вирішальний етап клінічних досліджень проводили в Індії. Участь у ньому взяли 25,8 тисячі людей, половина з яких отримала справжній препарат, а інша половина — плацебо, імітацію вакцини для контролю.
Важливо, що серед учасників третьої стадії дослідження було 2 400 добровольців, старших за 60 років, а також понад 4 500 людей із хронічними захворюваннями. Завдяки цьому вдалося дослідити ефективність та безпеку вакцини для людей, що належать до вразливих груп населення з погляду здоров’я.
Майже 78% ефективності
Результати клінічних досліджень свідчать про те, що Covaxin забезпечує захист від захворювання на COVID-19 з ефективністю 77,8%. Водночас захист від тяжкого перебігу вищий і становить 93,4%. Від штаму «Дельта» вакцина захищає з ефективністю 65,2%.
Що стосується побічних ефектів, то вони виникали приблизно у 12% тих, хто отримав вакцину — так само, як і в учасників контрольної групи, яким кололи плацебо. Серйозні побічні ефекти були тільки у 0,5% вакцинованих.
Залучені ВООЗ експерти дійшли висновку, що переваги, які надає Covaxin для захисту від коронавірусу, значно перевищують пов’язані з нею ризики, а тому таку вакцину можна застосовувати в усьому світі.
Вакцину отримали 120 тисяч вагітних жінок, і в них не спостерігалося особливих побічних ефектів у короткостроковій перспективі. Але цих даних недостатньо, щоб робити висновки про безпеку Covaxin для вагітних. Відповідь на це питання мають дати заплановані дослідження.
Теплолюбний продукт
Одна з переваг індійської вакцини в тому, що, на відміну від РНК-вакцин (виробництва Pfizer та Moderna), її можна зберігати за порівняно високої температури — від 2°C до 8°C. Це особливо важливо для небагатих країн, оскільки забезпечити такі умови значно простіше, ніж низькі температури для РНК-вакцин.
Вакцинація Covaxin здійснюється двома дозами з перервою в чотири тижні між ними.
В Індії з населенням понад 1 мільярд 350 мільйонів мешканців сьогодні більше ніж 340 мільйонів людей пройшли повний цикл вакцинації проти коронавірусної інфекції. Найпопулярнішим препаратом є Covishield — індійська версія вакцини від AstraZeneca. Використали 810 мільйонів її доз, водночас Covaxin — приблизно 110 мільйонів доз.
У жовтні цього року в Індії дозволили Covaxin для дітей від двох років, але ВООЗ наразі схвалила її лише для тих, кому виповнилося 18.
Понад три сотні кандидатів у вакцини
За даними ВООЗ, сьогодні у світі на різних стадіях розробки перебувають понад 300 кандидатів у вакцини проти COVID-19. З них 129 проходять клінічні дослідження, тобто випробовуються на людях.
Усього 24 вакцини схвалили до використання в тих чи інших країнах, серед них вісім схвалених ВООЗ для екстреного використання. Крім Covaxin, у цьому переліку є mRNA-1273 (Moderna), BNT162b2 (Pfizer/BioNTech), Ad26.COV2.S (Johnson & Johnson), AZD1222 (Oxford/AstraZeneca), BBIBP-CorV (Sinopharm), CoronaVac (Sinovac), а також Covishield (Інститут сироватки крові Індії, Serum Institute of India).
В Україні у різний час обговорювали кілька проєктів розробки власної вакцини. Нещодавно академік Андрій Сибірний, що очолює Інститут біології клітин НАН України у Львові, розповів, що зараз у Польщі відбувається тестування на мишах білка, який може лягти в основу майбутньої вакцини проти коронавірусу. Цей білок — розробка науковців з Інституту біології клітин.
Багато фахівців погоджуються, що поява в Україні власної вакцини проти COVID-19 найближчими роками є малоймовірною через низку причин. Детальніше про це hromadske розповідало у статті «Біг із перешкодами. Чи може Україна створити вакцину проти коронавірусу».
Зокрема, в Україні бракує лабораторії з відповідним рівнем біологічного захисту, де можна працювати з небезпечними збудниками хвороб. Також тут складно організувати повний цикл клінічних досліджень препарату за сучасними міжнародними стандартами і немає потужностей для виробництва вакцин.