Велика Британія не визнає результати виборів у Білорусі

Уряд Великої Британії не визнає результати президентських виборів у Білорусі, що відбулися 9 серпня, і вимагає незалежного розслідування порушень.

Про це йдеться у заяві міністра МЗС Великої Британії Домініка Рааба.

«Світ спостерігав із жахом за насильством, яке влада Білорусі застосовувала для придушення мирних протестів, що розпочалися за фальшивими президентськими виборами. Велика Британія не визнає їхні результати», — заявив він.

Він закликав терміново провести незалежне розслідування через ОБСЄ щодо порушень на виборах, а також репресій, які виникли.

Додає, що Велика Британія буде співпрацювати з міжнародними партнерами для запровадження санкцій проти відповідальних [за застосування насилля проти протестувальників] та притягнення білоруської влади до відповідальності.

А перед цим опозиційна кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тіхановська записала нове звернення до народу Білорусі, у якому заявила, що готова взяти на себе відповідальність і стати національним лідером.

А що думають в інших країнах?

Наприклад, Україна у ПАРЄ ініціювала «Білоруську декларацію», яка не визнає вибори, засуджує насилля та застерігає Росію від втручання. У декларації сказано, що президентські вибори в Білорусі 9 серпня «не відповідають міжнародним виборчим стандартам і не відображають вільного волевиявлення білоруського народу».

Також нещодавно Євросоюз оголосив, що не визнає результати виборів в Білорусі, вважає їх сфальсифікованими й готує санкції проти низки білоруських чиновників.

Водночас свою підтримку Білорусі обіцяє російський президент.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За остаточними результатами, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) нібито проголосували 80,1% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — 10,1%.

Незгодні з результатами люди щодня виходять на акції протесту в різних містах Білорусі, а на великій кількості підприємств працівники влаштовують страйки. Силовики перші дні жорстко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світло-шумові гранати та гумові кулі, однак з 13 серпня це припинилося, влада, вочевидь, змінила тактику.

Учасники акцій протесту вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

Сам Лукашенко наполягає на своїй перемозі й не припиняє лякати розвалом Білорусі в разі його відставки. Також він вважає, що протестами керують з-за кордону і це вже «агресія проти Білорусі».

У зв'язку з цим Лукашенко декілька разів дзвонив Володимиру Путіну, аби отримати «гарантії безпеки».