Центральна виборча комісія оголосила остаточні результати виборів президента в Білорусі. Чинний президент Олександр Лукашенко все-таки перемагає з 80,1% голосів виборців. Це його шоста перемога.

Про це повідомляє Euroradio.

Опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська офіційно набрала 10,1% голосів.

Проти всіх проголосували 4,59% виборців, за Андрія Дмитрієва — 1,2%, за Ганну Конопацьку — 1,6%, за Сергія Череченя — 1,1%.

Як передає Tut.by, оскаржували проведення виборів усі кандидати, крім Лукашенка. У ЦВК заявили, що скарги Дмитрієва, Конопацької та Тіхановської відхилили, а скарга від Череченя ще не дійшла до ЦВК.

Світлана Тіхановська у своєму нещодавному зверненні розповіла, що у неї є докази власної перемоги. Зокрема вона має копії протоколів, де вказано, що на більшості дільниць вона набрала 60-70% голосів.

До того ж з 10 серпня в інтернеті поширюється запис, на якому під тиском голови однієї з районних адміністрацій міста Вітебськ у Білорусі члени однієї з дільничних комісій переписали протокол — і офіційно більшість голосів там здобув Олександр Лукашенко, а не опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська. Голова цієї дільниці підтвердив справжність запису.

Що тепер?

Опозиційна кандидатка Світлана Тіхановська заявила, що білоруси висловлювали незгоду з переобранням Лукашенка мирно на протестах, проте «влада перетворила мирний вихід на криваву бійню».

Зараз Тіхановська закликала мерів білоруських міст організувати мирні протести. Також вона попросила підписати петицію всіх, хто за неї проголосував.

Що відбувається в Білорусі після голосування?

Зранку 14 серпня на державних підприємствах Білорусі співробітники виходили на страйк та вимагали чесних виборів, звільнення ув'язнених та навіть відставку Лукашенка.

Протести у Білорусі розпочалися з 9 серпня після завершення виборів президента. Після голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі. 13 серпня відбувся найбільш мирний день протестів: люди ставали в ланцюги солідарності, а на підприємствах страйкували співробітники.

Загалом влада затримала приблизно 7 тисяч людей. У ніч із 13 на 14 серпня людей почали масово випускати.

Сама Тіхановська 11 серпня виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом, на опозиціонерку могли тиснути через нього.

Поділитись: