Венеційська комісія проаналізувала законопроєкти Зеленського про реформу Вищої ради правосуддя: ідея гарна, але…
Венеційська комісія у середу, 5 травня, опублікувала терміновий висновок щодо законопроєктів про реформу Вищої ради правосуддя (ВРП), який у лютому 2021 року вніс президент Володимир Зеленський.
Один із цих законопроєктів передбачав створення Етичної ради — органу при Вищій раді правосуддя, який би відбирав її членів. Ця рада складалася б із шести людей: троє — чинні судді або судді у відставці, а решта — міжнародні експерти.
Комісія загалом схвально оцінила ідею наголошення на доброчесності членів суддівського органу, але водночас «засмучена, що законопроєкт є частковим заходом і не передбачає цілісної реформи судової системи».
Чому Вища рада правосуддя така важлива?
Вища рада правосуддя опікується питаннями призначення, переведення, звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, відсторонення, а також надання дозволу на затримання та арешт суддів. Водночас вона розглядає питання відправлення судді у відставку, дотримання ним етичних норм тощо.
Ситуація довкола ВРП у лютому-березні стала одним із каменів спотикання у відносинах між Україною та західними партнерами. 9-11 березня відбувся XVIII з'їзд Ради суддів України, яка і призначає членів Вищої ради правосуддя. Делегати обрали чотирьох членів ВРП.
Перед тим міжнародні партнери України, зокрема країни «Великої сімки», закликали відкласти призначення до Вищої ради правосуддя та Конституційного суду до проведення судової реформи та встановлення прозорих процесів обрання кандидатів.
Серед рекомендацій Венеційської комісії — визначення критеріїв «професійної етики й доброчесності», яким мають відповідати члени ВРП, а також уточнення повноважень Етичної ради, яка має визначати, чи відповідає кандидат до ВРП цим критеріям.
Так, юристи Ради Європи пропонують посилити слідчі повноваження Етичної ради, збільшити час, необхідний для розгляду кандидатів до Вищої ради правосуддя (зараз це три місяці), а також встановити термін мандату міжнародних експертів у ній на шість років без права продовження.
Крім того, Венеційська комісія радить, щоб Етична рада ухвалювала рішення більшістю в чотири голоси, причому принаймні два з них повинні бути від міжнародних експертів. Оскаржувати рішення Етичної ради пропонують у Верховному Суді, а висновки щодо кандидатів вона може передавати в антикорупційні органи.
Загалом ініційована Зеленським судова реформа охоплює три законопроєкти: окрім Етичної ради, йдеться про запровадження відповідальності за ненадання інформації на запит дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя, а також ліквідацію Окружного адмінсуду Києва.
13 квітня Зеленський вніс до Ради невідкладний законопроєкт про ліквідацію ОАСК, пояснивши цей крок «втратою довіри» з боку суду. Судді ОАСК фігурували в резонансних судових справах, а його очільник Павло Вовк підозрюється в узурпації влади. Сам суд ліквідуватися не хоче.