Посли G7 закликали зʼїзд суддів не призначати членів КС та Вищої ради правосуддя до проведення реформи

Посли країн «Великої сімки» закликали з’їзд суддів, який має початися 9 березня, відкласти призначення до Вищої ради правосуддя та Конституційного суду до встановлення прозорих процесів їхнього відбору.

Про це йдеться у Twitter-акаунті послів.

Вони зазначили, що зустрілися з головами Верховного суду та Ради суддів, і наголосили, що прагнуть допомогти у проведенні судової реформи в Україні.

У G7 вважають, що найважливішою частиною всебічної реформи, яка включає реформу Вищої ради правосуддя, є забезпечення доброчесності, етичності та кваліфікованості кадрів, що отримують посади в судовій системі.

«З цією метою посли закликали з'їзд суддів відкласти призначення до Вищої ради правосуддя та Конституційного суду до встановлення прозорих і таких, що заслуговують на довіру, процесів відбору», — йдеться у повідомленні.

Зазначимо, до країн «Великої сімки» входять США, Канада, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія та Японія.

З'їзд суддів має розпочатися о 10:00 9 березня і триватиме до 11 березня. Раніше за рекомендацією міністра внутрішніх справ Арсена Авакова його перенесли з будівлі Федерації профспілок до «Президент Готелю».

Вочевидь, така рекомендація пов’язана з тим, що незгодні з вироком ексочільнику одеського осередку «Правого сектору» Сергію Стерненку планують влаштувати нову акцію протесту — цього разу під час з’їзду суддів.

Судова реформа від Зеленського

Раніше Володимир Зеленський вніс як невідкладний законопроєкт зі змінами до закону «Про судоустрій та статус суддів» ㅡ він повинен зробити законодавство відповідним до двох рішень Конституційного суду.

Одним із них від 11 березня 2020 року КС частково визнав неконституційною реформу Зеленського, іншим (від 18 лютого 2020-го) — ліквідацію Верховного суду ще в судовій реформі Петра Порошенка.

Серед іншого, закон передбачає кваліфікаційне оцінювання суддів упродовж року. Якщо воно виявить, що суддя не може обіймати свою посаду за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, його звільнять.

У новому законі немає згадки про комісію з питань доброчесності та етики, яка була в реформі Зеленського й могла би впливати на Вищу раду правосуддя (ВРП). Також законопроєкт прописує порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) — «одного з ключових органів суддівського врядування».

Новий склад ВККС має призначати ВРП за результатами конкурсного відбору. У склад конкурсної комісії Зеленський пропонує включити іноземних експертів. Зазначимо, що подібна практика була під час відбору суддів Антикорупційного суду.

У 2019 році Верховна Рада вже ухвалювала в другому читанні та в цілому президентський законопроєкт про судову реформу. Але Конституційний суд визнав неконституційними низку положень цієї реформи.