Верховний Cуд обрав нового голову. Хто ним став?

Верховний Суд України на позачерговому Пленумі обрав нового голову Суду. Ним став очільник Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко.

Про це повідомляє кореспондент hromadske.

Усього 148 суддів голосувало. Кравченко набрав 108 голосів. Іван Міщенко, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, — 14; Наталія Коваленко, суддя Касаційного адміністративного Суду у складі Верховного Суду, — 13; Альберт Єзеров, суддя Касаційного адміністративного Суду у складі Верховного Суду, — 2.

11 суддів жодного з кандидатів не підтримали.

Сьогоднішнє голосування за голову Верховного Суду деякі з кандидатів на цю посаду вважають передчасним. Наприклад, про це кажуть Наталія Коваленко та Іван Міщенко. Зокрема тому, що самі кандидати за кілька днів перед оголошенням дати виборів не встигли поспілкуватися з іншими суддями, які мають їх обирати, та провести агітаційну програму.

Фундація DeJure також вказувала, що засідання Пленуму Верховного Суду необхідно відкласти, зокрема для пошуку гідної альтернативи попередньому дискредитованому керівництву ВС.

Однак виконувач обов’язків голови Верховного Суду Дмитро Луспеник наголосив на тому, що обрати нового голову ВС потрібно якомога швидше, оскільки тимчасовий керівник не має всієї низки повноважень. Наприклад, не може засідати у Великій Палаті Верховного суду, а також посісти крісло члена ВРП. А ще, як каже Луспеник, міжнародні партнери хочуть комунікувати тільки із затвердженим керівництвом суду.

Напередодні засідання до ВС надійшла пропозиція про його відкладення щонайменше до 2 червня. Водночас «за» продовження засідання Пленуму висловилися 119 учасників засідання, «проти» — 24. Тож засідання Пленуму продовжилося.

Які є претензії до Кравченка?

Зазначимо, у 2017 році Громадська рада доброчесності — незалежний громадський орган, який перевіряє суддів і кандидатів на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики — опублікував негативний висновок щодо судді Станіслава Кравченка.

У документі йдеться, що суддя ухвалював рішення з порушенням прав людини, повідомив неправдиві відомості в декларації доброчесності. Також там припускали, що в деклараціях судді за 2012–2014 роки були недостовірні дані.

«Наведені факти є підставою для висновку, що кандидат Кравченко Станіслав Іванович не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики», — йдеться в документі.

Окрім того, ВВС Україна із посиланням на співрозмовників у Верховному Суді пише, що Кравченко пообіцяв суддям безплатні квартири в обмін на голоси на свою користь.

Нагадаємо, 16 травня більшість суддів на Пленумі Верховного Суду підтримали висловлення недовіри нині колишньому голові ВС Всеволоду Князєву, який фігурує у справі про хабар. Суддя Дмитро Луспеник оголосив, що Верховний Суд бере на себе повну відповідальність «за події, що відбуваються у зв'язку з імовірними корупційними діяннями його окремих представників», а судді ВС «шоковані зазначеними подіями». Суді зазначили, що співпрацюють зі слідством та діють за принципом самоочищення.

«Це чорний день в історії суду. Ми мусимо бути гідними та витримати цей удар», — йдеться у заяві.

Що відомо про справу?

САП та НАБУ повідомили про викриття «масштабної корупції» у Верховному Суді. Підозри в отриманні хабаря оголосили колишньому голові ВС Всеволоду Князєву та його спільнику-адвокату.

Адвокатське об'єднання, яке фігурує у справі, називають посередником між керівництвом суду й людьми, які хотіли «вирішити питання» в суді. Слідчі зафіксували низку контактів одного із власників об'єднання з власником фінгрупи «Фінанси та кредит» (співголовою цієї групи називають Костянтина Жеваго).

Велика палата ВС розглядала справу щодо права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням 19 квітня орган залишив зазначені акції пов'язаним із Жеваго компаніям. Сам бізнесмен заперечив, що причетний до хабаря голові чи суддям Верховного Суду.

15 травня правоохоронці зафіксували «на гарячому» передання другої частини хабаря, тоді ж і затримали Князєва та адвоката. Прокурори казали, що гроші знайшли ще в деяких інших суддів Великої Палати Верховного Суду.

Пленум Верховного Суду висловив недовіру голові ВС Всеволоду Князєву і через це достроково припинив його повноваження як очільника суду. А Вища рада правосуддя дала згоду на тримання його під вартою.

Антикорупційний суд відправив Князєва під варту до 14 липня, але він має змогу вийти з СІЗО, якщо внесе заставу 107 мільйонів 360 тисяч грн. Адвоката, який фігурує у справі, теж відправили під варту з можливістю внесення застави у 80 млн грн.