Суд взяв під варту ексголову Верховного Суду Князєва із заставою 107 млн грн

Всеволод Князєв — колишній голова Верховного Суду
Всеволод Князєв — колишній голова Верховного СудуОлександр Хоменко / hromadske

Вищий антикорупційний суд призначив ексголові Верховного Суду Всеволоду Князєву запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів, до 14 липня, із можливістю внесення застави 107 мільйонів 360 тисяч грн.

Про це йшлося у трансляції ВАКС.

Суд постановив взяти Князєва під варту в залі суду й помістити до Київського слідчого ізолятора. У разі внесення застави на підозрюваного буде покладено низку процесуальних обов’язків.

Суддя вирішив частково задовольнити клопотання сторони обвинувачення. Прокурори просили, щоб Князєву призначили тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі понад 150 мільйонів 35 тисяч гривень.

Сторона обвинувачення пояснювала необхідність тримання під вартою тим, що Князєв нібито може переховуватися від слідства, покинувши Україну.

За словами прокурора, ексглава ВС має достатньо коштів, щоб безбідно проживати за межами України. Каже, що його лише офіційні статки за 2017-2022 роки становлять понад 30 мільйонів гривень, а його дружини — близько двох мільйонів гривень.

Проте Князєв з цим не погодився: запевняє, що він за цей час заробив лише близько 17-19 мільйонів гривень, та й з цієї суми частину вже витратив. Наприклад, на купівлю автівки та пожертви на ЗСУ.

Він також стверджує, що частину від названих 30 мільйонів доходу обвинувачення приписало компанії, до якої він не має стосунку ще з тих часів, коли не був головою ВС. Сторона захисту також запевнила, що підозрюваний не може втекти за кордон, бо здав свій закордонний паспорт, а окрім того, в Україні існує заборона на виїзд держслужбовців.

Прокурор наголосив, що якщо підозрюваний не буде під вартою, він може впливати на інших фігурантів справи — суддів, у яких правоохоронці також знайшли гроші, та експертів. Такий вплив ексглава суду може здійснювати користуючись тим, що він займав високу посаду.

Також обвинувачення нагадало, що дружина Князєва є нотаріусом, тому є ризик того, що вона перепише його майно на інших людей — можливо, навіть заднім числом.

Водночас адвокат запевняв, що цілодобового домашнього арешту буде достатньо, щоб підозрюваний не здійснював порушення. Зокрема, він заперечив, що Князєв буде впливати на суддів, оскільки він вже не перебуває на посаді глави Верховного Суду.

Окрім того, у Вищому антикорупційному суді відбувалося засідання щодо адвоката Олега Горецького, якому оголошено про підозру у справі за участю ексголови Верховного Суду. Його відправили під варту.

Що відомо про справу щодо корупції у Верховному Суді?

САП та НАБУ повідомили про викриття «масштабної корупції» у Верховному Суді. Правоохоронці оголосили голові ВС Всеволоду Князєву та його спільнику-адвокату підозри в отриманні хабаря.

Адвокатське об'єднання, яке фігурує у справі, називають посередником між керівництвом суду й людьми, які хотіли «вирішити питання» в суді. Так, слідчі зафіксували низку контактів одного із власників об'єднання із власником фінгрупи «Фінанси та кредит» (співголовою цієї групи називають Костянтина Жеваго).

Велика палата ВС розглядала справу щодо права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням 19 квітня орган залишив зазначені акції пов'язаним із Жеваго компаніям. Сам бізнесмен заперечив, що він причетний до хабаря голові чи суддям Верховного Суду.

15 травня правоохоронці зафіксували «на гарячому» передання другої частини хабаря, тоді ж і затримали Князєва та адвоката. Утім у САП казали, що гроші знайшли ще в деяких інших суддів Великої Палати Верховного Суду України. Загалом у справі про корупцію у Верховному Суді із 2,7 млн доларів хабаря ще не знайшли трохи більше мільйона доларів.

Пленум Верховного Суду висловив недовіру голові ВС Всеволоду Князєву і через це достроково припинив його повноваження як очільника суду. А Вища рада правосуддя дала згоду на тримання його під вартою.