Підполковник наказав стріляти по автобусу — Слідчий комітет РФ про загибель оператора на Донбасі
Слідчий комітет Росії 27 лютого 2018 року заочно звинуватив українського військового, підполковника Миколу Маламена, в убивстві громадянина Росії, оператора російського «Первого канала» Анатолія Кляна. Він загинув у ніч з 29 на 30 червня 2014 року. Хто такий Микола Маламен та ким був загиблий — розбиралося Громадське.
Кого звинуватили
Підполковник Микола Маламен — командир дивізіону Донецького зенітного-ракетного полку Повітряного командування «Центр» Збройних сил України.
Місцем дислокації дивізіону була військова частина А-1428 в Авдіївці на Донеччині. У 2014-му Маламен організовував оборону військової частини.
Улітку 2014 року військову частину постійно обстрілювали з великокаліберної зброї та мінометів. Унаслідок знищені й виведені з ладу всі радіолокаційні установки.
У вересні того ж року частину передали підрозділу повітряних сил.
Підполковник Маламен нагороджений орденом «За мужність» III ступеня указом президента від 8 серпня 2014 року.
Ким був загиблий
68-річний Анатолій Клян працював у десятках гарячих точок — Афганістані, Югославії, на Північному Кавказі, в Іраку й Сирії, пише Газета.ru з посиланням на заяву російського «Первого канала». Загалом на телебаченні пропрацював 40 років.
За повідомленням телеканалу, Клян сам зголосився поїхати на Донбас. Він казав, що йому простіше потрапити туди, адже на нього вже не діють вікові обмеження, введені для росіян: «Він уже не підпадав під обмеження й жартував, що в цьому випадку вік став його перевагою перед молодими», — ідеться в повідомленні телеканалу. У день загибелі оператор мав бути у відпустці, проте зателефонував до редакції й повідомив, що залишиться в Донецьку, позаяк йому «не було заміни».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Від «Правого Сектору» до вільних курдів: що відомо про загиблого в Сирії нідерландця
Як загинув
У ніч на 30 червня 2014 року біля військової частини в Адвіївці сталася перестрілка й обстріл автобуса із цивільними. Під час обстрілу Кляна поранили в живіт, від отриманого поранення він помер дорогою до лікарні, стверджують російські ЗМІ.
Українські ЗМІ з посиланням на очевидців пишуть, що Клян не міг померти від поранення, адже на ньому не було жодної краплі крові. Сам оператор мав проблеми зі здоров'ям та був «на пігулках».
У Росії Анатолія Кляна посмертно нагородили орденом Мужності.
Версія Слідкому Росії
У російському Слідкомі заявляють, що ніч з 29 на 30 червня 2014 року до КПП військової частини нібито під'їхав автобус з «матерями військовослужбовців, які бажали провести переговори про повернення додому військовослужбовців строкової служби, що не бажали брати участь у бойових діях». В автобусі перебували також журналісти російських та українських телеканалів, серед них — і Анатолій Клян.
За версією Слідкому РФ, «усвідомлюючи, що в салоні автотранспортного засобу перебувають лише неозброєні цивільні особи, підполковник (Маломен — ред.) двічі віддав наказ підлеглим прицільно стріляти по автобусу».
За наказом Маломена невстановлені військові Збройних сил, як стверджує Слідком, «діючи за попередньою змовою групою осіб, виконали в бік автобуса, цивільних осіб і журналістів прицільні постріли з автоматів АК-74, використовуючи в якості боєприпасів патрони калібру 7,62 мм».
30 червня 2014 року слідчий комітет порушив справу за статтями «Застосування заборонених засобів і методів ведення війни» і «Вбивство, пов'язане зі службовою діяльністю». А через десять днів з'явилася версія із полковником Миколою Маламеном.
Від 2014 року СК Росії порушив 209 кримінальних справ, пов'язаних із війною на Сході України, проти 128 осіб. Про це «Российской газете» розповів у січні цього року голова СК РФ Олександр Бастрикін. Він уточнив, що за 146 кримінальними справами проходять 72 військовослужбовців Збройних сил України, зокрема 20 осіб з вищого військового керівництва.
Слідство в Україні
У Генеральному штабі Збройних сил України відкидають усі звинувачення Слідчого комітету Росії.
«Звинувачення Слідкому Росії є безпідставними», — прокоментували Громадському в прес-службі Генштабу.
Прокуратура Донеччини ще 30 червня 2014 року за фактом загибелі російського оператора почала попереднє розслідування за статтею «умисне вбивство» Кримінального кодексу України.
У прокуратурі тоді повідомили, що Клян у мить отримання поранення перебував у районі військової частини, а не на її території.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Хулігани чи небезпечні дезертири: як військові поранили жінку в її квартирі