Від російських і білоруських спортсменів для повернення до міжнародних змагань не вимагатимуть засудження війни
російські та білоруські спортсмени для повернення до міжнародних змагань під нейтральним прапором повинні будуть підписати декларацію. У ній вони мають зобов’язатися відповідати критеріям нейтральності, проте від них не вимагатимуть письмового засудження війни проти України.
Про це розповів президент Асоціації міжнародних олімпійських федерацій з літніх видів спорту (ASOIF) Франческо Річчі Бітті в коментарі виданню L’Équipe.
За його словами, у росії за засудження військового вторгнення в Україну загрожує кримінальна відповідальність, тому з міркувань безпеки спортсменів не змушуватимуть письмово виступати проти війни.
«Ми з юридичною допомогою розробляємо модель декларації. Пілоти Формули-1 вже це роблять. Такі федерації, як з плавання, вже попереду [цього процесу], і ми будемо намагатися все це гармонізувати, але це нелегко», — пояснив Бітті.
Президент ASOIF додав, що існує ще одне «делікатне питання» — контроль за дотриманням критеріїв нейтральності.
«Ми вивчаємо можливість довірити це завдання Спортивному арбітражному суду. Але поки це не офіційно», — зазначив Бітті.
Олімпіада-2024
25 січня Міжнародний олімпійський комітет (МОК) опублікував заяву, у якій закликав дозволити окремим російським і білоруським спортсменам, які не підтримують війну в Україні, брати участь у спортивних змаганнях під нейтральним прапором. Водночас в організації підтвердили, що санкції проти росії та Білорусі залишаються чинними: на території обох країн заборонено проводити міжнародні змагання.
У відповідь на це президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт заявив, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо російським і білоруським спортсменам дозволять повернутися на міжнародні спортивні змагання.
А президент України Володимир Зеленський звернувся з листами щодо цієї теми до президентів провідних міжнародних спортивних федерацій, а також до президента Франції Емманюеля Макрона, чия країна прийматиме Олімпійські ігри 2024 року.
У лютому уряди 34 країн, зокрема Франції, закликали МОК не допускати спортсменів із росії та Білорусі до змагань.
Президент МОК Томас Бах наголосив, що вони не дозволяють змагатися командам із росії та Білорусі, але дозволяють спортсменам із цих країн виступати як нейтральним атлетам.
Міністерка спорту Франції Амелі Удеа-Кастера заявила, що «Франція визнає і поважає автономію спортивного руху, тому тільки МОК і Міжнародний паралімпійський комітет мають право ухвалювати рішення щодо участі російських і білоруських спортсменів».
У квітні Міністерство молоді та спорту України оприлюднило наказ, яким офіційно заборонило брати участь у змаганнях, де будуть представники з росії чи Білорусі. Це стосується олімпійських, неолімпійських, а також паралімпійських видів спорту.