Спецдоповідачка ООН не хоче відсторонення спортсменів із рф, які воювали, бо вони «виконували накази». Кислиця відповів

Спеціальна доповідачка ООН у галузі культурних прав Александра Ксантакі заявила, що зі змагань не потрібно виключати російських спортсменів, які воювали проти України, бо вони нібито лише «виконували накази».
Про це вона написала у Twitter під час дискусії з українським скелетоністом Владиславом Гераскевичем.
Так, українець запитав, чи потрібно відсторонювати росіян, «якщо вони охоче і радо йдуть воювати». Ксантакі відповіла так: «Ні. Їх слід відсторонити, якщо вони скоїли злочини проти людяності, воєнні злочини, геноцид або пропагували війну».
Після цього Гераскевич перепитав, чи потрібно дозволяти змагатися людям, які на передовій перебувають в армії окупантів і беруть участь у бойових діях.
Ксантакі знову заперечила: «Ні. Чоловіки в усьому світі покликані брати участь у війнах. Ми не можемо притягнути до відповідальності всіх людей, які беруть участь у незаконних війнах їхніх держав, які виконують накази. Тих, хто здійснює злочини, ми повинні [відсторонювати]».
Постійний представник в ООН Сергій Кислиця відповів, що такими заявами Ксантакі «наважується кинути виклик здоровому глузду та моральним нормам». Кислиця наголосив, що слова Ксантакі не можна вважати позицією ООН.
Представництво України при відділенні ООН та інших міжнародних організацій у Женеві теж заявило, що спеціальні доповідачі не виступають від імені ООН.
«Спеціальні доповідачі Ради ООН з прав людини, зокрема спецдоповідачка з культурних прав, є експертами з різних галузей знань, які діють в особистій якості, висловлюють свої персональні думки в доповідях країнам-членам ООН і жодним чином не виступають від імені ООН», — наголошує представництво.
Чим займаються спецдоповідачі?
Спеціальні доповідачі Ради ООН з прав людини — це незалежні експерти з прав людини, які мають повноваження звітувати та надавати консультації на певну тему або щодо певної країни.
Серед іншого, вони можуть здійснювати візити до країн, реагувати на повідомлення про порушення, а також працювати над покращення міжнародних стандартів та підвищувати обізнаність громадськості у сфері прав людини.
Санкції проти спортсменів з росії та Білорусі
25 січня МОК опублікував заяву, у якій закликав дозволити окремим російським і білоруським спортсменам, які не підтримують війну в Україні, брати участь у спортивних змаганнях під нейтральним прапором. Водночас в організації підтвердили, що санкції проти росії та Білорусі залишаються чинними: на території обох країн заборонено проводити міжнародні змагання.
У відповідь на це президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт заявив, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо російським і білоруським спортсменам дозволять повернутися на міжнародні спортивні змагання. А втім, він наголосив, що це «крайній захід».
Президент України Володимир Зеленський звернувся з листами щодо цієї теми до президентів провідних міжнародних спортивних федерацій, а також до президента Франції Емманюеля Макрона, чия країна прийме Олімпійські ігри 2024 року.
Зеленський також заявив, що Україна розпочинає міжнародну кампанію, щоб не допустити російських спортсменів до змагань на Олімпіаді.
Станом на кінець лютого уряди 34 країн, зокрема Франції, яка приймає Олімпіаду 2024 року, закликали Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не допускати спортсменів із росії та Білорусі до змагань.
- Поділитися: